• Ana Sayfa
  • Bakanlık
  • Hizmetler
  • Personel/Askeri Öğrenci Temini
  • Askeralma
  • Atatürk Köşesi
  • E-Posta
  • En


Ahmet Naci TINAZ

18.01.1939 - 05.04.1940
English

1882 yılında Serfice'de doğdu. 1904 yılında Harp Okulundan Teğmen, 1907 yılında Harp Akademisinden Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. 1907-1914 yılları arasında Trablusgarp Savaşı ve Balkan Savaşı'na katıldı, 28'inci ve 9'uncu Alay Komutanlıkları emrinde, Ankara Redif Tümeni Kurmaylığında görevler yaptı.
Birinci Dünya Harbi içinde; 13'üncü Tümen Kurmayı, 17'nci Kolordu'da 1'inci Şube Müdürü görevlerinden sonra Binbaşı oldu. 1'inci Kolordu Kurmay Başkanı Vekili, 3'üncü Kolordu Şube Müdürlüğü ve 3'üncü Kolordu Kurmay Başkanı görevlerinde bulundu.

10 Ocak 1921'de İstiklal Harbi'ne katılmak üzere İnebolu'ya geçti. 13 Eylül 1921'de Yarbaylığa terfi ederek 15'inci Tümen Komutanlığına tayin edildi. 1926'da Tümgeneralliğe yükseldi. 1927-1928 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı, 1928-1929 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Kara Müsteşarı, 1929-1930 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Baş Müsteşarı görevlerini yürüttü. 1930'da Korgeneral oldu ve 4'üncü Kolordu Komutanlığına getirildi. 1935'te Jandarma Genel Komutanlığına getirildi. 1938 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Sivil yaşamında, V, VI, ve VII. Dönemlerde Bursa, VIII. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. V. Dönemde 18 Ocak 1939'da II. BAYAR Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 5 Nisan 1940 tarihine kadar I. Saydam ve II. Saydam hükümetlerinde de aynı bakanlığını korudu..

25 Kasım 1964'te vefat etti.


Arabuluculuk Faaliyetleri

Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

İletişim Bölümü


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Millî Savunma Bakanlığı

Devlet Mahallesi, Yahya Galip Caddesi,

Bakanlıklar / ANKARA 06100


MSB Personel Temin D.Bşk.lığı İletişim Bilgileri

Askeralma Gn.Md.lüğü İletişim Bilgileri

Yukarı