• Ana Sayfa
  • Bakanlık
  • Hizmetler
  • Personel/Askeri Öğrenci Temini
  • Askeralma
  • Atatürk Köşesi
  • E-Posta
  • En


Cihat BİLGEHAN

14.10.1977 - 28.10.1977
Vekaleten
English

1923'te Ankara'nın Keskin ilçesinde doğdu. 1933'te Mardin Gazi İlkokulunu, 1940 yılında Balıkesir Lisesini bitirdi. 1944 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1947'de Tatvan Sulh Hakimliğine, 1949'da Salihli Ceza Mahkemesi Hakimliğine, 1952'de de Salihli Asliye Hukuk Hakimliğine tayin edildi. 1955 yılında istifa etti, Balıkesir'de avukat olarak çalışmaya başladı.

1961'de yapılan seçimlerde kurucusu olduğu Adalet Partisi'nden Balıkesir Milletvekili seçildi.20 Şubat 1965'te ÜRGÜPLÜ Koalisyon Hükümetinde Milli Eğitim Bakanı oldu.

27 Ekim 1965'te kurulan I. DEMİREL Hükümetinde önce Devlet Bakanlığına, 14 Kasım 1966'da da Maliye Bakanlığına getirildi. V. Demirel Hükümetinde 21 Temmuz 1977 ile 5 Ocak 1978 tarihleri arasında ikinci kez Maliye Bakanı oldu. Aynı hükümette 14 Ekim 1977'den 28 Ekim 1977'ye kadar da Milli Savunma Bakanlığına vekalet etti. 1961'den 1980'e kadar Balıkesir Milletvekilliğini aralıksız sürdürdü.

1981 yılında Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde vefat etti.


Arabuluculuk Faaliyetleri

Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

İletişim Bölümü


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Millî Savunma Bakanlığı

Devlet Mahallesi, Yahya Galip Caddesi,

Bakanlıklar / ANKARA 06100


MSB Personel Temin D.Bşk.lığı İletişim Bilgileri

Askeralma Gn.Md.lüğü İletişim Bilgileri

Yukarı