• Ana Sayfa
  • Bakanlık
  • Hizmetler
  • İnsan Kaynakları
  • Askeralma
  • Atatürk Köşesi
  • E-Posta
  • En

BASIN DUYURULARITarih : 02.11.2016


Konu : ASKERLİK YOKLAMASI E-DEVLET KAPISI'NDA 

 

1. Askerlik çağına giren yükümlülerin askeralma faaliyetlerinin teknolojik imkânları da kullanmak suretiyle hızlı, kolay ve etkin bir şekilde yapılması amacıyla, e-Devlet ve elektronik ortamda gerçekleştirilmek üzere başlatılan çalışmalara bir yenisi daha eklenmiştir.

 

2. Bu kapsamda, son birkaç yıl içerisinde başlatılan çalışmalarla askerlerimizin sevk işlemleri, dövizli askerlik faaliyetleri, yurt dışı işçi ve yurt içi öğrenci erteleme işlemleri, askerlik durum belgelerinin verilmesi, yükümlü randevu faaliyetleri ile muhtaç asker aile yardımı işlemlerinin e-Devlet ve elektronik ortamda yürütülmeye devam edilmektedir.

 

3. Bu hizmetlere ilave olarak, MSB (Askeralma Gn.Md.lüğü), Sağlık Bakanlığı (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bilgi Sis.Gn.Md.lüğü) ve Ulaştırma Bakanlığı (TÜRKSAT Gn.Md.lüğü) arasında geliştirilen işbirliği neticesinde “e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri” projesi başlatılmıştır.

 

4. Bu proje ile; vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verilmesi için, yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarının (“Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu” ve “Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu”) e-Devlet kapısı üzerinden doldurulması ve kayıtlı olduğu aile hekimine giderek yoklama işlemlerinin yapılabilmesi hedeflenmiştir.

 

5. Ayrıca, vatandaşlarımız, sağlık muayenelerini askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatarak bağlı oldukları aile hekimlerine gitmek suretiyle yaptırabileceklerdir. Daha önce askerlik şubelerine iki kez giderek yapılan işlemler, sadece alınan raporun teslimi için bir kez gidilerek tamamlanabilecektir.

 

6. Sağlık Bakanlığı ile yapılan koordine neticesinde projenin pilot uygulamasına Manisa ilinde   02 Kasım 2016’dan itibaren başlanmıştır. Söz konusu projenin yürütülmesi amacıyla Manisa il ve ilçelerinden 222 hekime bilgilendirme eğitimi verilmiştir.

 

7. Aynı tarihten itibaren Manisa il ve ilçelerinde, afişlerin asılması, yükümlülere bilgilendirme mektupları ve kayıtlı telefonlarına SMS gönderilmesi işlemlerine de başlanmıştır.

 

8. Yaklaşık üç ay sürmesi öngörülen pilot uygulama sürecinde tespit edilecek teknik ve uygulama hatalarının giderilmesini müteakip Şubat 2017’den itibaren “e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri” projesinin ülke genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Askeri Cezaevi Yönetmeliği

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

İletişim Bölümü


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Millî Savunma Bakanlığı

Devlet Mahallesi, Yahya Galip Caddesi,

Bakanlıklar / ANKARA 06100


MSB Personel Temin D.Bşk.lığı İletişim Bilgileri

Askeralma Gn.Md.lüğü İletişim Bilgileri

Yukarı