EFEDNAS ŞURUP

FORMÜLÜ

5 ml'de

Efedrin HCl
6.666 mg
Guaifenesin
100.000 mg

içermektedir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Farmakodinamik Özellikler

Efedrin a ve b agonist özellikleri olan bir etken maddedir. Klinikte yalnızca L-efedrin ya da rasemik karışım kullanılmaktadır. Efedrin a ve b agonist etkinliğinden başka sempatik nöronlardan norepinefrin salınımını artırarak etki yapmaktadır. Ayrıca Efedrin kalp atım oranını, kardiyak debiyi ve periferal rezistansı artırarak kan basıncını yükseltmektedir ve b-adrenerjik reseptörlerde aktivasyona neden olarak bronkodilatasyon yapmaktadır. Yaptığı bronkodilatasyon nedeniyle soluk alıp vermeyi kolaylaştırır. Efedrin'in, aynı zamanda merkezi sinir sisteminin potent bir uyarıcısı olduğu da bilinmektedir.

Guaifenesin bronşların mukus salgısını artırıp, viskositesini azaltarak ekspektorasyonu sağlar.

Farmakokinetik Özellikler

Efedrin mide barsak kanalından tam olarak absorbe edilmektedir. MAO’nun metabolize edici etkisine dirençlidir ve bu nedenle idrarla değişmeden atılmaktadır. İdrar pH’sına bağlı olarak yarılanma ömrü 3-6 saat arasında değişmektedir. Asidik idrarda eliminasyonu hızlanmakta ve yarılanma ömrü kısalmaktadır.

ENDİKASYONLAR

Efednas Şurup bronşiyel astım, alerjik astım, akut ve kronik bronşit, amfizem, larenjit, boğmaca öksürüğü, kuru öksürükler ve sigaradan kaynaklı irritan öksürüklerde endikedir.

KONTRENDİKASYONLAR

Efednas Şurup, içeriğindeki Guaifenesin ve Efedrin HCl'e karşı duyarlılığı bulunanlarda kullanılması sakıncalıdır. Benzer şekilde, Efednas Şurup guatr hipertiroidi vak’alarında kontrendikedir. Ağır hipertansiyon ve ciddi koroner arter hastalığı olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Efednas Şurup nadir de görülse gastrik irritasyonun engellenmesi için bol suyla birlikte alınmalıdır. Peptik ülserli, ya da kronik uykusuzluk çeken kişilerde ancak doktor önerisiyle ve doz ayarlanması yapılarak kullanılmalıdır. Bunlara ek olarak, Efedrin HCl'e karşı, uzun süreli kullanımlarda tolerans gelişebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Efednas Şurup tüberkülozlu hastalarda gerek görülmedikçe kullanılmamalıdır.

 Hamileler ve Emzirenler

Efedrinin güvenirliği bu gibi kişilerde kanıtlanamadığından dolayı Efednas Şurup’un hamilelerde ve emzirenlerde kullanılması sakıncalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

Sürekli kullanımda uykusuzluk, sinirlilik, taşikardi görülebilmektedir. Terapötik dozlarda kullanıldığında bulantı ve kusma, karın ağrısı, iştahta azalma, görmede bozukluk, diyare, çeşitli deri döküntüleri ve tükrük salgısında artış gözlenebilir. Bu etkiler ilacın kesilmesi ya da dozun azaltılmasıyla ortadan kalkar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Efednas Şurup, doktor tarafından başka şekilde önerilmediyse, ekspektoran olarak, 6-12 yaş arası çocuklarda günde üç defa olmak üzere yarım tatlı kaşığı (2.5 ml), yetişkinlerde ise günde 3 defa 2 tatlı kaşığı (10 ml) dozlarda kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak genel olarak 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Aşırı dozun spesifik bir tedavisi olmamasına karşın, semptomatik tedavi amacıyla, gastrik lavaj ve aspirasyon yapılıp, elektrolit dengesi takibe alınabilir.

SAKLAMA KOŞULLARI

Oda sıcaklığında (25°C), ışıktan uzakta ve çocukların erişemeyecekleri yerlerde saklayınız.

TİCARİ ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI

100 ml'lik renkli cam şişelerde.

 

 

Ürünü ayrıntılı görmek için tıklayınız

ATC Kodu: R05X

Benzer Terapötik Etkiye Sahip Diğer İlaçlarımız
Orbroksol Şurup
Orbroksol Tablet
Solüsyon Servisinde Üretilen Diğer İlaçlarımız
Benzalkon Solüsyon
Ortamol Şurup
Ortikon Solüsyon