• Ana Sayfa
  • Bakanlık
  • Hizmetler
  • Personel/Askeri Öğrenci Temini
  • Askeralma
  • Atatürk Köşesi
  • E-Posta
  • En

Bakan IŞIK: "Münbiç'te, DEAŞ'ın PYD ve rejimin iş birliği yaptığını artık bütün dünya görmeye başladı."


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Münbiç'te hareketlenme olduğunu belirterek, "Münbiç'te bizim baştan beri gördüğümüz ama dünya kamuoyunun görmek istemediği gelişmeler artık su yüzüne, gün yüzüne çıktı. Münbiç'te, nasıl DEAŞ'ın PYD ve rejimin iş birliği yaptığını artık bütün dünya görmeye başladı." dedi.

Kocaeli'de konuşan Işık, Türkiye'nin dünyanın merkezinde bulunan bir ülke olduğunu söyledi. 

Bu durumun çok büyük avantajları olduğunu ama büyük riskleri de içerdiğini unutmadıklarını vurgulayan Işık, şu anda dünyada yaşanan her iki problemden birinin bu bölgede yaşandığını anlattı.

 

- "PKK terör örgütüne en ağır darbeleri indirdiğimiz dönemi yaşıyoruz"

 

Bakan Işık, Türkiye'nin terörle büyük bir mücadeleyi kararlı ve başarılı bir şekilde sürdürdüğünü vurgulayarak, şunları anlattı:

"Şu anda 35 yıllık terörle mücadele tarihinde PKK terör örgütüne en ağır darbeleri indirdiğimiz dönemi yaşıyoruz. 23 Temmuz 2015'ten bugüne kadar PKK terör örgütünün 9 bin 600'ün üzerindeki teröristi, militanı etkisiz hale getirildi. Bu terör örgütüne vurulan en ağır darbedir. Bu konudaki kararlılığımız da kesinlikle sürecek. PKK terör örgütü nerede yuvalanırsa, nereden Türkiye'yi tehdit etmeye başlarsa, nereden Türkiye'ye yönelik bir tehdit savurursa bilsinler ki orada başlarını ezmeye devam edeceğiz. Bu konuda kararlılığımız tamdır, kesindir.  Diğer yandan başlattığımız Fırat Kalkanı Harekatıyla biliyorsunuz 2 bin 200 metrekare alanı DEAŞ'tan tamamen temizledik. Şimdi ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin kendi evlerine dönmesi için burada güvenli bölge oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Altyapısıyla üst yapısıyla şehirlerin imarı için gayret gösteriyoruz. İstiyoruz ki, misafirlerimiz artık kendi vatanlarına, kendi yurtlarına dönsünler ve huzur içinde yaşasınlar. Bir yandan DEAŞ'la mücadele ederken diğer taraftan bu insanların insani ihtiyaçlarını karşılamak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

 

- "Münbiç'te nasıl DEAŞ'ın, PYD ve rejimin iş birliğini dünya görmeye başladı"

Bakan Işık, DEAŞ'ın bölgeden tamamen temizlenmesi için de mücadeleyi sürdüreceklerine işaret ederek, "Bu arada bir konuyu da özellikle söylemek durumundayım. Münbiç'te hareketlenme var. Münbiç'te bizim baştan beri gördüğümüz ama dünya kamuoyunun görmek istemediği gelişmeler artık su yüzüne, gün yüzüne çıktı. Münbiç'te, nasıl DEAŞ'ın, PYD ve rejimin iş birliği yaptığını artık bütün dünya görmeye başladı. Artık Türkiye'nin en önemli önceliklerinden biri de Kürtlere karşı adeta soykırım yapan PYD'nin bu bölgede teritoryal alan oluşturmasını engellemektir. Bir egemenlik alanı oluşturmasına kesinlikle müsaade etmemektir. Bunun için kantonların birleştirilmesi konusunda Türkiye'nin tavrı da duruşu da nettir. Türkiye ne pahasına olursa olsun PYD'nin kantonları birleştirmesine müsaade etmeyecektir. Bu mücadelemiz sürecek." şeklinde konuştu.

Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

İletişim Bölümü


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Millî Savunma Bakanlığı

Devlet Mahallesi, Yahya Galip Caddesi,

Bakanlıklar / ANKARA 06100


MSB Personel Temin D.Bşk.lığı İletişim Bilgileri

Askeralma Gn.Md.lüğü İletişim Bilgileri

Yukarı