• Ana Sayfa
  • Bakanlık
  • Hizmetler
  • Personel Temin
  • Askeralma
  • Atatürk Köşesi
  • E-Posta
  • En

IDEF'17, 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı ikinci gününde tanıtım ve etkinliklerle devam ediyor


Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Milli Savunma Bakanlığının ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2017) ikinci gününde tanıtım ve etkinliklerle devam ediyor.

Fuar kapsamında, geçen ay Malezya'da gerçekleştirilen Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda oluşturulan Türkiye-Endonezya-Katar-Malezya-Pakistan Beşli Mekanizması'nın ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dünyanın içinden geçtiği bu kritik dönemde, birbiri ile aynı görüşleri paylaşan, uluslararası sorunlar karşısında benzer tutumla izleyen bu 5 ülkenin yakın iş birliğinin hiç olmadığı kadar önem kazandığını söyledi.

Işık, "Bu nedenle politikalarımız süregelen değişime uyum sağlayabilmeli ve çevremizdeki dinamikleri barış, refah ve istikrar yönünde şekillendirmeye yardımcı olmalıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin dış politikasını, içinden geçmekte oldukları dönemin tüm belirsizliklerine rağmen, belirledikleri ilkeler doğrultusunda, kararlılıkla ve geleceğe dönük yapıcı bir bakış açısıyla icra ettiğini dile getiren Işık, aynı zamanda uluslararası toplumun etkin bir üyesi olarak, bölgesindeki ve diğer coğrafyalardaki sorumlulukların da farkındalığıyla hareket ettiğini anlattı.

 

- "Beşli mekanizma dünya barışına önemli katkı sağlayacak"

Milli Savunma Bakanı Işık, şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda Katar Savunma Bakanı Sayın Halid Bin Muhammed Al Attiyah'ın önerisi ve Malezya Savunma Bakanı Sayın Hishamuddin'in desteği ile ortaya çıkan beşli mekanizmaya büyük önem verdiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Bölgelerinde lider konumdaki ülkelerimizin böyle bir inisiyatif kapsamında bir araya gelmesinin diğer bölge ülkelerine de örnek teşkil edeceğini düşünüyor, aynı zamanda dünya barışına ve istikrarına dahi önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. 

Gerçekleştireceğimiz toplantılarda öncelikle çalışma gruplarının yol haritasının ve iş birliği alanlarının belirlenmesini bekliyoruz. Bu çalışmalarınız bilahare Doha'da icra edilmesi planlanan bakanları toplantısına hazırlık teşkil edecektir."

Işık, toplantılarda alınacak kararların ve ortaya çıkacak somut önerilerin iş birliği olanaklarının geliştirilmesi açısından önem arz ettiğini söyledi.

Sahip oldukları tecrübe, imkan ve kabiliyetlerin paylaşılmasının önemine değinen Işık, bu şekilde çok daha ileri bir seviyeye ulaşabileceklerini vurguladı.

 

 

Ardından  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 2017 kapsamında Pakistan ile Türkiye arasında savunma alanında imzalanan anlaşmaların imza törenine katıldı.

Anlaşmalardan birinin Pakistan'da üretilen Super Mushshak uçaklarının alımı ile ilgili olduğunu belirten Işık, şunları kaydetti:

"İkincisi Türkiye'nin başarıyla hayata geçirdiği MİLGEM projesinin yurt dışına ihracı ile ilgili ve Pakistan'da ortak üretim ile ilgili son derece önemli bir iyi niyet anlaşmasına imza attık. bu sayede Türkiye'nin sahip olduğu bu yeteneği Pakistan ile de paylaşacağız. Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak, onları daha da güçlendirecek bu projenin hayata geçmesi için önemli bir iyi niyet anlaşmasını hayata geçirmenin ilk adımını attık."

Bakan Işık, üçüncü olarak TAI ile Pakistan havacılık şirketi arasında imzalanan anlaşmanın da havacılık alanında hayata geçireceğini belirterek, anlaşmaların Türkiye açısından önemli ve değerli olduğunu söyledi.

Pakistan'ın Türkiye için önemine işaret eden Işık, "Hiçbir Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Pakistan Müslümanlarının Türkiye'ye yaptığı yardımı ne bugün ne de yarın unutmaz. Bu yüzden Pakistan'ın gelişmesi ve ilerlemesi için Türkiye'nin verdiği katkı her zaman en üst düzeyde verilecektir ve verilmeye de devam edilecektir." şeklinde konuştu.

 

 

- "Türkiye ile savunma alanında bazı ortak girişimler geliştirme hedeflerimiz var"

Pakistan Sanayi ve Üretim Bakanı Tenvir Hüseyin ise iki ülke arasındaki anlaşmaların, zaten var olan güçlü işbirliği ve dostluk ilişkilerini daha da güçlendireceğini söyledi.

İmzalanan üç anlaşma ile gelecekte de iki ülke arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini belirten Hüseyin, "Türkiye ile savunma alanında  bazı ortak girişimler geliştirme hedeflerimiz var. Savunma alanında çok önemli teknolojileriniz var, bunlardan faydalanmak istiyoruz. Gelecekte çok daha güçlü işbirliği ve projelere imza atacağız." diye konuştu.

Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

İletişim Bölümü


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Millî Savunma Bakanlığı

Devlet Mahallesi, Yahya Galip Caddesi,

Bakanlıklar / ANKARA 06100


MSB Personel Temin D.Bşk.lığı İletişim Bilgileri

Askeralma Gn.Md.lüğü İletişim Bilgileri

Yukarı