ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Ali Rıza ARTUNKAL

12.11.1941 - 07.08.1946

English

1881'de Filibe'de doğdu. 1904'te Harp Okulundan Mümtaz Yüzbaşı olarak mezun oldu. 83'üncü Alay 16'ncı Bölük Komutanlığında 2'nci Ordu, Kırkkilise Kolordusu, 4'üncü ve 1'inci Kolordu Kurmaylıklarında bulundu, 1911'de Kurmay Sınıfına geçirildi. Kolordu Kurmaylığında iken Balkan Harbine katıldı. 1916'da Binbaşılığa yükseltildi. 5'inci Ordu Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanlığı, İkinci Bulgar Ordusu ile İrtibat Subaylığı, Yıldırım Orduları Baş Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanlığı, Çanakkale Grubu Kurmay Başkanlığı, Ordu Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1921'de İstanbul'dan İnebolu'ya gelerek Milli Orduya katıldı.

Garp Cephesi Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanlığı, Garbi Anadolu Menzil Müfettişliği Kurmay Başkanlığı yaptı ve 15 Ekim 1921'de Yarbaylığa yükseltildi. 1926'da Albay oldu. Akşehir Mıntıka Müfettişliği vekaletinde, 2'nci Ordu Kurmay Başkanlığı, Piyade Tugay Komutanlığı, Kolordu Kurmay Başkanlığı, Tümen Komutan Vekilliği, Tümen Komutanlığı, Hava Dairesi ve Harbiye Dairesi Başkanlıklarında bulundu. 1930'da Tuğgeneral oldu ve 41'inci, 16'ncı, 4'üncü Tümen ve Çanakkale Müstahkem Mevki Kumandanlıkları yaptı. 1939'da Korgeneralliğe yükseltildi. 8'inci Kolordu Kumandanlığına getirildi. 16 Ekim 1941'de emekliye ayrıldı.

VI, VII, Ve VII. Dönemlerde Manisa Milletvekili seçildi. 12 Kasım 1941'den 7 Temmuz 1946 tarihine kadar II. SAYDAM, I. SARAÇOĞLU ve II. SARAÇOĞLU Hükümetlerinde üç defa Milli Müdafaa Vekilliğinde bulundu.

12 Aralık 1959 yılında vefat etti.