ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Hasan Esat IŞIK

26.01.1974 - 17.11.1974
21.06.1977 - 21.07.1977
05.01.1978 - 16.01.1979

English

1916 yılında İstanbul'da doğdu. 1937 yılında Galatasaray Lisesini, 1940 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi.

27 Eylül 1940 yılında Dışişleri Bakanlığına Protokol Dairesi Genel Müdürlüğünde üçüncü kâtip olarak işe başladı. 3 Nisan 1941'de Paris Başkonsolosluğu Kançılarlığına atandı. 29 Haziran 1949 yılında Başkâtip olarak Ankara'ya dönerek Ticaret ve İktisat Dairesi ve Milletlerarası Araştırma ve Ekonomik İşler Dairelerinde çalıştı. 5 Temmuz 1951'de Bükreş Büyükelçiliği Başkâtipliğine atandı.

12 Ocak 1952 - 5 Eylül 1954 tarihlerinde geçici görevle, Birleşmiş Milletler Avrupa Ofisi bünyesinde görev yaptı. 14 Aralık 1954 tarihinde merkeze dönerek. Ticaret Dairesi Şube Müdürlüğü ve Genel Müdürlüklerinde bulundu. 2 Nisan 1957 tarihinde Genel Sekreter Muavinliğine ve 27 Aralık 1957 tarihinde Milletlerarası İktisadi İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği Vekilliğine tayin oldu.

24 Şubat 1962'de Brüksel Büyükelçiliğine, 19 Ekim 1964'te Moskova Büyükelçiliğine atandı. 23 Şubat 1965'de ÜRGÜPLÜ Hükümetinde Meclis dışından Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 30 Nisan 1966'da tekrar Moskova Büyükelçiliğine atandı. 4 Haziran 1968 tarihinde bu görevinden ayrıldı.
1973 ve 1977 seçimlerinde CHP den Bursa Milletvekili seçildi. 26 Ocak 1974'de I. ECEVİT Hükümetinde, 21 Haziran 1977'de II. ECEVİT Hükümetinde, 05 Ocak 1978'de III. ECEVİT Hükümetinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi. 16 Ocak 1979'da Bakanlık görevinden ayrıldı.

2 Temmuz 1989 tarihinde vefat etti.