BASIN AÇIKLAMALARITarih : 15.02.2019


Konu : COOPERATİVE RESOLVE-2019 BİLGİSAYAR DESTEKLİ K/Y TATBİKATI BASIN BİLGİ NOTUBASIN BİLGİ NOTU

Cooperative Resolve-2019 Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı

1. Cooperative Resolve-2019 Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı, Kara Kuvvetleri Tatbikat Kontrol Merkez Komutanlığı koordinatörlüğünde, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait birlik ve unsurlara ilave olarak ABD, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Katar, Pakistan ve Sudan Silahlı Kuvvetleri personelinin katılımıyla çok uluslu olarak icra edilmektedir. Ayrıca, Güneydoğu Avrupa Tugay Komutanlığı (South Eastern Europe Brigade – SEEBRIG) personeli de tatbikata katılmaktadır. 7 Şubat 2019’da başlayan tatbikat 23 Şubat 2019’a kadar sürecektir.

2. Tatbikatın maksadı; katılımcı ülkelerin kara kuvvetleri unsurları arasında eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek, personeli bir sistem içerisinde eğiterek, muhtemel bir barışı destekleme harekâtının icrasına imkân sağlamaktır.

3. Tatbikatta; Kara Kuvvetleri Komutanlığından 94, ABD’den 32, Azerbaycan’dan 3, Gürcistan’dan 5, Katar’dan 5, Pakistan’dan 2, Romanya’dan 1, Sudan’dan 10 ve SEEBRIG Kh.’dan 2 olmak üzere toplam 154 personel görev almaktadır.

4. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, BM Türkiye Temsilciliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Havelsan, Aselsan, Kızılay Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü temsilcileri de tatbikata katılım sağlamaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.