BASIN AÇIKLAMALARITarih : 17.11.2015


Konu : Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi          Millî Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi üzerine yaptığı etraflı ve detaylı çalışmalarını Sayın Başbakanımızın başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesine sunmuştur. 

          Yapılan değerlendirmeler neticesinde Komite, uzun menzilli hava ve füze savunma sistemimizin yerli imkânlarla geliştirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesi, bu çerçevede mevcut projenin iptal edilmesi ve bu konuda daha geniş çerçeveli bir yaklaşımın benimsenmesini       13 Kasım 2015 tarihinde kararlaştırmıştır.

          Bu kararın alınma sürecinde, savunma politikalarımızın caydırıcılık unsuruna ağırlık veren uzun vadeli millî çalışmalara dayanması gerektiği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda; bugüne kadar yapılan görüşmelerde detaylı olarak tartışılan teknolojik iş birliği ve millî kapasitemizi geliştirme imkânları önümüzdeki süreçte tümüyle değerlendirilecektir. Bu değerlendirmelerin de katkısı ile çalışmaların mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı ve uzun soluklu, ülkemizin savunmasında en ileri sistemlerin kullanımına yönelik bir ortaklık anlayışında yürütülmesi yönündeki çabalara devam edilmesi aynı toplantıda kararlaştırılmıştır. 

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur.