Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Yılbaşı Gecesi Suriye sınırında icra ettiği denetlemeler


Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte yılın son gecesinde askeri uçakla ilk olarak Gaziantep'e gitti. Havalimanında Vali Davut Gül, 2’nci Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve öteki yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar ve beraberindeki heyet buradan Türkiye sınırındaki Suriye'nin Eşme Köyü'ne nakledilen Süleyman Şah Türbesi'ne geçti.

Bakan Akar ve komutanlar Süleyman Şah Türbesi'nde faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Türbe çevresindeki mevzileri gezen Bakan Akar, nöbet tutan askerlerle sohbet etti ve sınır hattında incelemelerde bulundu. Bakan Akar ziyaretin sonunda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, türbenin önemine dikkat çekerek;

"Bu süreç içerisinde çok farklı bir dönemi Cerablus'ta, Afrin'de yaşadık ve Süleyman Şah'da sürekli olarak hep belli sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Fakat nakli kubur yapıldıktan sonra Süleyman Şah'ta yeni bir dönem başladı. Şu anda malum 120 dönüm kadar bir arazi içinde Süleyman Şah Türbesi ve çevresiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisinin tarihiyle özdeş hale gelmiş olan Süleyman Şah'ın inanıyorum ki bundan sonraki süreci çok daha farklı olacaktır, çok daha önemli olacaktır, çok daha önemli bir işaret fişeği olacaktır. Özellikle burası sizlere, bizlere emanettir, dolayısıyla bizler de bu emanetimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Sizler nasıl ki Cerablus'ta, Afrin'de bir tarih yazdınız bundan sonraki süreçte de inşallah bu süreç aynı kararlılıkla devam edecektir. Birçok spekülasyonlar olmakta sakın bu spekülasyonlara kafanızı takmayın. Bizler inanıyoruz, inandığımız için üstünüz. Bundan hiçbir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Sizlerin inancı, imanı inanıyorum ki birçok zaferi de arkasından getirecektir. Tebrik ediyorum. Birbirinizi, inanıyorum ki Allah için seveceksiniz, seviyorsunuz ve sizler bir şehadete hep yürüdünüz, yürüyorsunuz, bizler için zaten en önemli ödül de o. Bu ödüle inanarak çıktığınız bu yolda inanıyorum ki Rabbim zaferleri de bizlere lütfedecektir. Sizleri kutluyor, tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Denetleme ve incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Bakan Akar, sınırın Türkiye tarafından kendisine sevgi gösterilerinde bulunan çocuklarla sohbet etti ve onlara hediyeler verdi. Eşme köyündekilerle de konuşan Bakan Akar ve komutanlara, vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Bakan Akar ve komutanlar daha sonra Kilis Çıldıroba'daki Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığına geçti. Burada tören kıtasını selamlayarak Mehmetçik ile yemekte bir araya gelen Bakan Akar daha sonra bölgedeki birliklerin komutanlarıyla toplantı yaptı, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı ve gelecek görevlere ilişkin talimatlarını verdi. Verilen vazifelerin başarıyla gerçekleştiğini, gelecek yılda da aynı ciddiyetle çalışarak verilecek görevlerin başarılacağına yönelik inancını dile getiren Bakan Akar, terörle mücadeleye değindi. Ülke ve milletin güvenliğinin sağlanması, egemenlik ve bağımsızlığın korunmasının önemine de değinen Bakan Akar;

"Küçük çaplı operasyonlar hariç, çünkü binlerce operasyon yapılıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, asıl taburlarla ve tugaylarla yaptığı operasyonlar var. Bu anlamda geçen sene yaptığımız toplam operasyon sayısı 147. Gerçekten büyük çaplı olan, yüzlerce Silahlı Kuvvetler mensubunun katılımıyla, hava kuvvetlerimizle, kara ateş destek vasıtalarıyla, bu 147 operasyonda çok önemli faaliyetler yapıldı . Bu operasyonlar sırasında, yine büyük bir başarıyla, 2 bin 398 terörist etkisiz hale getirildi. 2 bin 398 terörist 147 operasyonda etkisiz hale getirildi. Gerçekten bu da bizler için büyük bir gurur kaynağı, başarı oldu. Hainler içimizden temizlendikçe güçlenen karadaki kuvvetlerimize eş olarak hava kuvvetlerimiz de büyük bir fedakarlık ve kahramanlık örneği göstermek suretiyle, yaptıkları faaliyetlerde teröristlerin sığınak, barınak, mühimmat deposu, sözde karargahları, muhabere merkezleri, gizlendikleri inleri, mağaraları dahil 922 hedefi çok etkili bir şekilde büyük bir başarıyla vurdu ve imha etti." şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının vatanına, milletine, bayrağına, cumhuriyetine adanmışlık duygusuyla görevlerini yerine getirdiğini belirterek, büyük fedakarlık ve kahramanlık gösterdiğini söyledi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları sırasında yaralanan askerlerden bazılarının hastanedeki tedavilerinin ardından doktorlar tarafından verilen istirahati, "Arkadaşlarımız orada operasyon yaparken biz evimize gidemeyiz" diyerek reddettiğini ifade eden Bakan Akar, "Bu gerçekten bizim için son derece önemli bir övünç ve gurur kaynağı" ifadelerini kullandı.

Son dönemde Türkiye'nin çevresinde önemli gelişmelerin yaşandığına dikkati çeken Bakan Akar, bunların yakından takip edildiğini belirtti. Bölgede yaşanan istikrarsızlık, belirsizlik ve trajedilere karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin elinden gelen her türlü gayreti gösterdiğini, diğer hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyeti sergilediğini ifade eden Bakan Akar, İdlib'de yaşanan gelişmelere de değindi. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey görüşmelerin sonucunda İdlib Mutabakat Muhtırasının imzalandığını anımsatan Bakan Akar, "Bu gerçekten birçok trajediyi daha başından önleme fırsatı verdi" dedi. Türkiye'nin güneyinde, Suriye'nin kuzeyinde terörist koridorunun oluşmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Bakan Akar;

"Ülkemizi, milletimizi tehdit edecek, ülkemiz ve milletimiz için risk ve tehlike oluşturacak bu terörist koridorun oluşması büyük ölçüde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerimizin mensuplarının büyük bir fedakarlık ve kahramanlığıyla engellenmiş durumda. Bazı yerlerde çukurlar, hendekler, mevziler hazırlanıyor, kazılıyor. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ki, yeri ve zamanı geldiğinde kazılan çukurlara da hendeklere de bu teröristlerin hepsini, Türk Silahlı Kuvvetleri gömmeye muktedirdir. DEAŞ ile mücadele de devam ediyor. Bu konuda en son Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Trump ile yaptığı görüşmenin sonucu olarak bu DEAŞ mücadelesinde Türk Silahlı Kuvvetleri bir görev, sorumluluk almıştır, vazife üstlenmiştir; bunu da hep birlikte çalışmak suretiyle etkili bir şekilde yerine getireceğiz önümüzdeki günlerde. Buna bağlı olarak aynı zamanda Irak'ın kuzeyinde de herhangi bir terörist mevcudiyetini, yatağını kabul etmiyoruz. Onların da bir an önce etkisiz hale gelmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Sincar ve Karaçak Dağı bölgelerine yapılan hava harekatını da hatırlatarak;

"Ayrıca Kara Kuvvetlerimizin Irak'ın kuzeyinde belirli bölgelerde faaliyetleri sürüyor, Hava Kuvvetlerimizin de tespit edilen hedefleri vurmaya devam edeceğini herkesin bilmesini istiyoruz. Burada önemli bir husus, biz Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm komşularımızın siyasi ve toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim buradaki yaptığımız operasyonlar bir tercih değil, bir mecburiyet. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği bakımından bir mecburiyet. Oradaki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için yapılmış olan faaliyetler bunlar. Herhangi bir şekilde bu teröristler etkisiz hale getirilir, orada ülkemize, milletimize karşı tehdit ve risk olmaktan çıkarsa bizim de orada operasyon yapmamıza zaten ihtiyaç kalmaz. Dolayısıyla bu toprak bütünlüğüne saygı konusunu her fırsatta söylüyoruz, bu konuda son derece samimiyiz." şeklinde konuştu.

Bakan Akar, 462 bin kilometrekarelik mavi vatandaki hak ve menfaatlerin de korunduğunu belirterek, bununla ilgili herhangi bir tereddüdün olmadığını belirtti. "Türk Silahlı Kuvvetleri buraya da yeter, oraya da yeter" diyen Bakan Akar, Türkiye'nin barıştan, dostluktan, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu, bunu da her fırsatta gösterdiğini vurguladı. Bakan Akar,  "Bunun dışında bir takım hesaplar yapılıyorsa bunların yanlış olduğunu, herhangi bir şekilde taviz vermemizin söz konusu olmadığını, hiçbir oldubittiye göz yummayacağımızı da herkesin bilmesini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölge ve dünya barışına katkı sağlamak için gösterilen gayrete devam edeceğini de belirten Bakan Akar,  savunma sanayinde millîleşmede yüzde 65 oranının geçildiğini belirtti. Bu konuya büyük önem verildiğini belirten Bakan Akar, "İnşallah bu gelişme aynı hızla devam edecek. Şu anda dışarıdan aldığımız birçok silahı, aracı, mühimmatı yapmaya başladık, kalanları da inşallah önümüzdeki yıllarda hepsini yapacak hale geleceğiz" dedi.

"Coğrafya ne kadar kaderse Türkiye de bu coğrafyanın o kadar kaderi" diyen Bakan Akar, bunu bölge ve komşu ülkelerin anlaması ve içselleştirmesi gerektiğini söyledi. Bu coğrafyada güçlü olmanın önemine işaret eden Bakan Akar, "Güçlü olmak için de etkin, caydırıcı, saygın Türk Silahlı Kuvvetleri şart. Bu konuda elimizden gelen neyse bugüne kadar yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, akıl ve bilim ışığında, anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, milletinin emrinde görevinin başındadır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türk Silahlı Kuvvetleri bütün kahraman ve fedakar mensuplarıyla dağda, bayırda, hudutta, yurt içinde, sınır ötesinde görevinin başındadır ve bu da bizim için en büyük gurur, övünç kaynağıdır" ifadesini kullandı.

Şehit ve gazilerin kanları ile yakınlarının gözyaşlarını hiçbir zaman yerde bırakmadıklarını belirten Bakan Akar, "Bunun için gereken neyse yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda çok hassasız." diye konuştu.

Bakan Akar, Mehmetçik ile bir araya geldiği yemekte ise en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelenin devam edeceğini belirtti. Türkiye'nin güneyinde sınırlarımızı tehdit eden, halka ve güvenlik güçlerine zarar veren hiçbir tehdit ve riskin kalmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Bakan Akar, "Bu risk ve tehdit sona erinceye kadar da bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi. Terörün sonunun getirilmesi için azimli ve kararlı olduklarını dile getiren Bakan Akar, "Bu yoldan dönmek yok. İnşallah ülkemizi ve asil milletimizi bu terör belasından kurtaracağız" ifadesini kullandı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları inceleme ve denetlemede bulundukları birliklerde personelin yeni yılını da kutladı.

  

Okunma Sayısı : 9408