Sınır Ötesi Harekâtlardan Etkili Sonuçlar Alındı


Türk Silahlı Kuvvetleri, gerek yurt içinde gerekse sınır ötesinde terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.

Teröristlerin sınır ötesinde üs olarak kullandıkları bölgelere yönelik hava harekatlarından etkili sonuçlar alınmaya devam ediliyor. Bu kapsamda jetlerimiz 19 Temmuz'da Irak kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Karacak bölgesine geniş çaplı bir hava harekatı gerçekleştirmişti.

Hedeflerin büyük özenle belirlendiği, sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterildiği harekata, muharip filo komutanlıklarından kalkan 20'ye yakın uçak katılmış, İHA'lar, SİHA'lar, Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı ile tanker uçaklar görev almıştı.

Jetlerimiz, 17 Temmuz'da ise Pençe Harekatı ile koordineli olarak Kandil'deki teröristlere ait hedefleri vurdu. Söz konusu harekatlar sonucunda  Kandil’de 16, Karacak’ta 18 olmak üzere ilk belirlemelere göre 34 PKK’lı bölücü teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi. Harekatlarda teröristler tarafından kullanılan mühimmat depoları ve silah mevzilerinin de yerle bir edildiği belirlendi.

Böylece, Pençe Harekatının başladığı 27 Mayıs’tan bu güne kadar, Irak Kuzeyinde icra edilen harekatlarda toplam 255 PKK’lı bölücü terörist etkisiz hale getirildi.
 

Okunma Sayısı : 4081