İlhami SANCAR

20.11.1961 - 20.02.1965
15.04.1973 - 26.01.1974
17.11.1974 - 31.03.1975
English

1909 yılında Gördes'te doğdu. İlköğrenimini Kemalpaşa'da, orta öğrenimini İzmir Lisesinde tamamladı. 1933 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra İzmir ve civarında Yargıçlık yaptı. 1934'te ilk, 1941'de ikinci defa askerlik hizmetini yaptı.

1942 yılında siyasi hayata atılarak 1949 yılında CHP İstanbul İl Başkanlığına ve 1960 yılında Kurucu Meclis Üyeliğine seçildi. 15 Ekim 1961 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde İstanbul Milletvekili seçilerek, 20 Kasım 1961 tarihinde kurulan VIII. İNÖNÜ, 25 Haziran 1962'de kurulan IX. İNÖNÜ ve 25 Aralık 1963'de kurulan X. İNÖNÜ Hükümetlerinde Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 20 Şubat 1965'te ÜRGÜPLÜ Hükümetinin kurulmasıyla görevi sona erdi.

1969 seçimlerinde Cumhuriyetçi Güven Partisinden yine Istanbul Milletvekili seçilerek, 15 Nisan 1973'te kurulan TALU Hükümetinde dördüncü kez Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 17 Kasım 1974'te Sadi IRMAK Hükümetinde beşinci kez Milli Savunma Bakanlığını üstlendi. Bu görevini 31 Mart 1975'de kurulan IV. DEMİREL Hükümetine kadar sürdürdü.