ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Askerlik Hizmetleri

Yedek Subay

Yedek Subay

12 ay süreli askerlik hizmetidir.

Yedek Astsubay

Yedek Astsubay

12 ay süreli askerlik hizmetidir.

Temel Askerlik

Temel Askerlik

6 ay süreli askerlik hizmetidir.

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

1 ay süreli askerlik hizmetidir.

Yeni Askerlik Sistemi Nedir?

1927’den beri uygulanan 1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu 26 Haziran 2019’da yürürlükten kaldırılmış, 7179 sayılı Askeralma Kanunu yürürlüğe girmiştir. Askeralma Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Askeralma Yönetmeliği 22 Temmuz 2020’de yürürlüğe girmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Askeralma Yönetmeliği’nin 50’nci maddesi 1 ve 2‘nci fıkrası gereği; yoklama esnasında sağlık kuruluşunca “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor verilenlerin askerlikleri rapor bitim tarihine kadar ertelenir. Müteakip yoklama (muayene) işlemleriniz için size en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Yoklamaya tabi iken “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor aldıysanız raporunuzun bittiği yılın sonuna kadar yoklama işlemlerini tamamlamanız gerekmekte olup, yoklama kaçağı iken “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor aldıysanız rapor bitim tarihini takip eden 15 günlük süre içinde yoklama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

 • 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 5’inci maddesi gereğince, yedek subaylar için hizmet süresi on iki aydır.

 • 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 5’inci maddesi gereğince, askerlik hizmet süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay/yedek astsubaylar için 12 aydır. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 5’inci madde 3’üncü fıkrası kapsamında erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile terhise hak kazandığı tarihten itibaren Millî Savunma Bakanlığı’nca uygun görülecek sayıda ve altı ay süre ile sınırlı olmak üzere askerlik hizmetlerine devam edebilir.

 • 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Askeralma Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesi gereğince;

  A. T.C. Kimlik kartınız ile birlikte en yakın PTT şubesine şahsen müracaat ederek e-Devlet şifresi almanızı müteakip, internete bağlı herhangi bir bilgisayar üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-Devlet sistemindeki “e-Hizmetler” menüsü altındaki “Güvenlik” alt menüsü içerisinden MSB sekmesine girmeniz ve "Asal Yoklama Başvurusu" linkinden e-Yoklama işleminizi başlatabilirsiniz.

  B. E-Devlet kapısı üzerinden vesikalık fotoğrafınızı yükledikten sonra "Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu" ve "Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu" nu doldurarak, ancak çıktısını almadan, kayıtlı olduğunuz aile hekiminize T.C. Kimlik kartınız ve varsa sağlık durumunuza ilişkin raporlarınız ile birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir.

  C. Aile hekiminiz tarafından hakkınızda “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmesi durumunda yoklama sonucunuz elektronik ortamda askerlik şubenize aktarılacaktır. 

 • 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 20’nci maddesi kapsamında; lise veya dengi okullarda öğrenim görenler 22 yaşını, fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenler 28 yaşını, yurt içinde veya yurt dışında dil öğrenimi, yüksek lisans öğrenimi görenler 32 yaşını, ihtisas, sanatta yeterlik veya doktora öğrenimi görenler ise 35 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar askerliklerini erteletebilirler.

Askerlik Şubeleri İletişim Bilgileri

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce
×

MSB ASAL e-devlet Hizmetleri

İletişim Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü Devlet Mahallesi Merasim Sokak No:4/A, 06550 Çankaya/Ankara Tel: +90 (0) 312 410 60 00