ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Ahmet İhsan BİRİNCİOĞLU

12.11.1979 - 12.09.1980

English

1923'te Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra 1942'de Trabzon Lisesini, 1950'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1 Mayıs 1950'de askerlik hizmetine alındı, 31 Ekim 1951'de terhis edildi. Trabzon Barosuna kaydolup serbest avukat olarak çalıştı. 1961'den sonra Adalet Partisinde politikaya girdi.

15 Ekim 1965'te yapılan genel seçimlerde Trabzon Milletvekilliğine seçildi. 1969'da tekrar Trabzon Milletvekili seçilerek, 3 Kasım 1969'da kurulan II. DEMİREL Kabinesinde Gümrük ve Tekel Bakanlığına atandı. 6 Mart 1970'te III.DEMİREL Kabinesinde yeniden Gümrük ve Tekel Bakanlığına atandı. 12 Mart 1971'de Hükümetin istifası ile Bakanlık görevi son buldu. 7 Kasım 1973'te Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.

12 Ekim 1975'te yapılan Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme seçiminde Adalet Partisi adayı olarak Trabzon Üyeliğine seçildi. 12 Kasım 1979'da kurulan VI. DEMİREL Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına atandı. 12 Eylül 1980'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla Senato üyeliği ve Bakanlığı sona erdi.

6 Ekim 1980'de T.C. Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. 5 Kasım 1984'te Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii, 16 Eylül 1992'de Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, 1 Nisan 1994'te T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Yönetim Kurulu üyeliklerine atandı. Son görevinden 29 Mart 1997'de ayrıldı.