ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

SATEM TANITIM

Savunma Sanayi ve Teknoloji Eğitim Merkezi (SATEM)

29 Mayıs 1998 tarih ve 11173 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Savunma Sanayi eğitimi için destek ve koordinasyon görevi Millî Savunma Bakanlığına verilmiştir.

Bu kapsamda; Millî Savunma Bakanlığı ve kadro kuruluşunda yer alanlar, savunma sanayi firmaları, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin, savunma sanayi ve teknolojileri konularındaki hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Savunma Sanayi ve Teknoloji Eğitim Merkezinin (SATEM) kuruluş çalışmaları tamamlanarak 05 Ekim 1999 tarihinden itibaren Korgeneral Mehmet Sırrı SEYREK Kışlasında faaliyetlerine başlamıştır.

 

Görevi :

Millî Savunma Bakanlığı ve kadro kuruluşunda yer alanlar, kamu kurum/kuruluşları, üniversiteler, TSK’ya hizmette bulunan vakıf ve dernekler ile savunma sanayi firmalarında görevli personelin;

 • “Savunma Teknolojileri” (ARGE, inovasyon, ileri teknoloji uygulamaları dâhil),
 • Öncelikle savunma tedariki uygulamalarını kapsayan “Mevzuat Uygulamaları”,
 • “Kişisel Gelişim ve Yönetim” alanlarındaki eğitim ihtiyaçlarının karşılıklı işbirliği içinde

karşılanmasını sağlamaktır.

Katılımcılar, eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

 

Katılımcılar

Eğitim hizmetlerinden; Millî Savunma Bakanlığı ve kadro kuruluşunda yer alanlar, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, kamu kurum/kuruluşları, üniversiteler, TSK’ya hizmette bulunan vakıf ve dernekler ile savunma sanayi firmalarında görevli personel yararlanabilir.

Katılımcı bilgilerinin resmi yazı/e-ileti yoluyla SATEM'e bildirilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde katılımcılar için “Eğitim Katılım Belgesi” düzenlenmeyecektir.

Ankara dışından eğitime katılacak personele kalacak yer ayarlaması SATEM tarafından yapılmamaktadır. Katılımcılar kalacakları yeri kendileri organize edeceklerdir.

Katılımcılar, eğitimde bulundukları sürece, birliğinde/kurumunda sahip olduğu tüm özlük haklarını yine kendi birliğinden/kurumundan alır.

Eğitimlerin yapıldığı kışlaya cep telefonu, kaydedici cihaz, dizüstü bilgisayar, silah vb. ile girilmesine müsaade edilmemektedir. Katılımcıların söz konusu malzemeleri, kışlaya girmeden önce nizamiyeye teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Eğiticiler

 • SATEM'de kadrolu eğitici bulunmamaktadır.
 • Eğitim faaliyetlerinde;
  • Millî Savunma Bakanlığı ve kadro kuruluşunda yer alanlar,
  • Kamu kurum/kuruluşları,
  • Üniversiteler,
  • TSK’ya hizmette bulunan vakıf ve dernekler,
  • Savunma sanayi firmaları,
  • Eğitim danışmanlık firmaları ile,
  • İlgili kuruluşlarda görevli, konusunda uzman, deneyimli personelden eğitimci olarak istifade edilir.

 

Sosyal İmkânlar

Konaklama;

Ankara dışından gelen TSK mensupları statülerine uygun olarak orduevleri ile Kültür ve Sosyal Hizmetler Şubesi Müdürlüğünden (eski DEMKOM/SİMESKOM) yararlanabilirler. Kalacak yer ihtiyacının karşılanması hususunda SATEM'in sorumluluğu bulunmamaktadır.

Ulaşım hizmeti;

Katılımcılar SATEM'e kendi imkânlarıyla ulaşabileceklerdir.

Yemek hizmeti;

Ücreti karşılığında sabah kahvaltısı ve öğle yemeği hizmeti mevcuttur. Ayrıca ders aralarında SATEM girişindeki stantda ve yemekhanede sıcak/soğuk içecek bulunmaktadır.

Otopark;

SATEM'e eğitime gelen katılmcıların araçları kışla otoparkına alınmamaktadır.

 

İletişim

Adres : MSB Korgeneral Mehmet Sırrı SEYREK Kışlası Devlet Mahallesi Merasim Sokak No:10 Yücetepe/ANKARA (kroki için tıklayınız.)

E-ileti Adresi : satem@msb.gov.tr

Tafiks : 9-528-6098

Belgegeçer : 0312 418 24 08 (Teyit etmek için 410 60 96 / 97)