ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Ali Seyfi KURTBEK

10.11.1952 - 01.11.1953

English

1905'te Gelibolu'da doğdu. 1 Mart 1923'te Asteğmen rütbesiyle Viranşehir 14'üncü Süvari Fırkası, 54'üncü Alay, 3'üncü Bölük Takım Komutanı olarak görev aldı. 27 Şubat 1925'te Gaziantep Cenup Hudut Komiserliği Mülhaklığı Tercümanlığına, 3 Temmuz 1926'da Viranşehir 54'üncü Alay, 3'üncü Bölük Takım Subaylığına atanarak, 1928'de Harp Akademisine girdi. 24 Eylül 1931'de Kaynarca Süvari 2'nci Tümen, 13'üncü Alay, 1'inci Bölük Takım Komutanlığına, 16 Nisan 1932'de Kurmay Yüzbaşılığa terfi etti. 22 Ağustos 1933'te Paris Ataşemiliterliğine görevlendirildi. 10 Haziran 1937'de Karaköse'de 1'inci Süvari Tümeni, 11'inci Alay, 2'nci Bölük Komutanlığına atandı. 10 Temmuz 1939'da Çorlu III. Kolordu 1'inci Şubeye atandı, 30 Ağustos 1939'da Kurmay Binbaşı rütbesine yükseldi. 29 Haziran 1940'ta Atina Ataşemiliterliğine görevlendirildi. 5 Mayıs 1941'de 1'inci Ordu İkmal Şubesine, 24 Mart 1943'te 2'nci Süvari Tümeni 45'inci Alay Grup Komutanlığına, 23 Eylül 1943'te İstanbul 1'inci Müstakil Zırhlı Tugay 1'inci Alay 1'inci Tb. Komutanlığına, 7 Ağustos 1944'te Genelkurmay 4'üncü Şube Müdürlüğüne atandı. 30 Ağustos 1944'te Yarbaylığa, 30 Ağustos 1948'de Albaylığa yükseldi. 7 Temmuz 1949'da Genelkurmay Başkanlığı Milli Seferberlik Dairesi Başkanı oldu. 3 Mart 1950'de emekliye ayrıldı.

IX. Dönem seçimlerinde Demokrat Partiden Ankara Milletvekili seçildi. 11 Ağustos 1950'de I. MENDERES Hükümetinde Ulaştırma, 10 Kasım 1952'de II. MENDERES Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi.

X. Dönemde de Ankara'dan milletvekili seçildi. 1960'ta Devlet Demiryolları İdare Meclisi Başkanlığına getirildi. 27 Mayıs müdahalesinde sorgulanıp serbest bırakıldı. 1965'te XIII. Dönemde Adalet Partisinden Sivas Milletvekili oldu.

27 Mart 1995'te vefat etti.