ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Cemal GÜRSEL

30.05.1960 - 09.06.1960

English

1895'te Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzincan'da tamamladıktan sonra Kuleli Askerî Lisesine girdi. Son sınıf öğrencisi iken Birinci Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine 16 Ekim 1914'te Subay olarak 4'üncü Kolordu Komutanlığı emrine verildi. Topçu Batarya Takım Komutanı görevi ile 12'nci Tümen Topçu Alayında Çanakkale Cephesinde savaşlara katıldı.12 Temmuz 1915'te Asteğmen, 1 Eylül'de Teğmenliğe yükseldi. 1 Eylül 1917'de 41'inci Tümen Obüs Bataryası Komutanlığına atanarak Filistin Cephesine gönderildi. 19 Eylül 1919'da İngilizlere esir düştü. İki yıl Mısır'da esir kampında kaldıktan sonra 6 Ekim 1920'de serbest bırakılınca Üsteğmenliğe yükseltildi ve İstiklal Savaşı'na katıldı.

1 Eylül 1922'de Yüzbaşı oldu . Bir yıl Harp Okulunda öğrenimini tamamlayarak, 1'inci Tümendeki görevine döndü. 1 Ekim 1926'da Harp Akademisine girerek 1 Eylül 1929'da mezun oldu. 30 Ağustos 1931'de Binbaşılığa yükseltildi. 30 Ağustos 1936'da Yarbay, 30 Ağustos 1940'ta Albay ve 30 Ağustos 1946'da Tuğgeneral oldu, 15'inci Tümen Tugay Komutanlığına atandı. 2'nci Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı iken 30 Ağustos 1948'de Tümgeneralliğe yükseltildi. 28 Haziran 1950'de 12'nci Tümen Komutanlığına getirildi. 18'inci Kolordu Komutanlığı Vekili iken, 30 Ağustos 1953'te görev yeri İzmir 2'nci Yurtiçi Bölge Komutanı olarak değiştirildi. 30 Ağustos 1957'de Orgeneralliğe yükseltilerek 3'üncü Ordu Komutanlığına getirildi. 21 Ağustos 1958'de Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

27 Mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla aynı gün Milli Birlik Komitesinin Başkanlığına getirildi. Ertesi gün, Devlet ve Hükümet Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilerini üstlenerek yeni Hükümeti kurduğunu açıkladı. 5 Ocak 1961'de Hükümeti yeniledi. 26 Ekim 1961'de yapılan halk oylamasında Cumhurbaşkanlığına seçildi.

14 Eylül 1966'da Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesinde vefat etti.