ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Hasan Şemi ERGİN

28.07.1957 - 19.01.1958

English

1913'te İstanbul Gebze'de doğdu. 1933 yılında Kastamonu Lisesinden mezun oldu. 1936'da Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi.. 1 Eylül 1936'da silah altına alınarak, 1 Kasım 1937'de terhis edildi.

2 Kasım 1937'de Ankara Asliye Mahkemesi Katip Adaylığına, 17 Kasım 1937'de Eskişehir Hakim Muavinliğine, 20 Kasım 1939'da Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılığına, 30 Nisan 1943'te Malkara Cumhuriyet Savcılığına, 30 Aralık 1944'te Manisa Cumhuriyet Savcı Yardımcılığına gönderildi. 27 Ağustos 1947'de görevden ayrıldı. 21 Ekim 1947'de Manisa Barosuna kaydolup serbest avukatlığa başladı. 19 Aralık 1963'te kaydını İstanbul Barosuna nakletti.

IX. Dönem seçimlerinde Demokrat Partiden Manisa Milletvekili seçildi. X. ve XI. Dönemlerde de aynı partiden Manisa Milletvekilliğini korudu. 9 Aralık 1955'te IV. MENDERES Hükümetinde Devlet Bakanı olarak yer aldı. 28 Temmuz 1957'de Milli Savunma Bakanlığına getirildi. V. MENDERES Hükümetinde de aynı görev verildi. 19 Ocak 1958'de Bakanlıktan istifa etti. 9 Aralık 1959'da Ulaştırma Bakanlığına getirildi ve 27 Mayıs 1960'a kadar bu görevi sürdürdü. 28 Nisan 1956-27 Nisan 1958 ve 30 Nisan 1960-16 Haziran 1960 tarihleri arasında da Kızılay Genel Başkanlığı yaptı.

27 Mayıs Müdahalesinden sonra Yassıada Yüksek Adalet Divanınca, Anayasayı çiğnediği suçuyla 4 yıl 2 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. Çıkarılan af yasasından yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. 1 Ocak 1964'ten 28 Şubat 1978'e kadar Türkiye İş Bankası İstanbul Hukuk Müşavirliğinde sözleşmeli avukat olarak çalıştı.

18 Ocak 1996'da vefat etti, Ankara Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.