ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

İsmet Yılmaz

07.07.2011 - 03.07.2015
24.11.2015 - 24.05.2016

English

  Sivas'ın Gürün ilçesinde 1961 yılında doğdu. Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulunda öğrenim gördükten sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesini bitirdi.

  İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu (İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi) Makine Bölümünden 1982 yılında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu.

  İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesinde "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalında iki ayrı Yüksek Lisans yaptı.

  Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında doktorasını tamamladı.

  Kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdikten sonra 31 Aralık 2002 tarihinde Denizcilik Müsteşarı olarak atandı.

  Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü.

  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114'üncü maddesi uyarınca bağımsız olarak 08 Mayıs 2007 tarihinde Ulaştırma Bakanı oldu.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine 01 Kasım 2007 tarihinde atandı.

  Dr. İsmet Yılmaz, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sivas'tan AK Parti Milletvekili olarak seçildi.

  61'inci Hükümette Millî Savunma Bakanlığı görevini 07 Temmuz 2011 tarihinde üstlenmiştir.

  Evli ve üç çocuk babası olan İsmet Yılmaz, İngilizce bilmektedir.