ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Kenan YILMAZ

01.11.1953 - 17.05.1954

English

1900'de Erzincan'ın Horan köyünde doğdu. Erzincan Askerî Rüştiyesine devam ettiği sırada Erzincan'ın işgali üzerine ailece Kayseri'ye taşındı. Önce, Maliye Meslek Okulunu bitirdi; daha sonra Ankara Hukuk Fakültesinden diploma aldı.
Maliye Meslek Okulunda hukuk dersleri öğretmenliğinde bulundu. 1 Ekim 1917'de Kayseri Tahrirat Kalemi 2. Mümeyyizliğine atandı. Bir hafta sonra Kayseri Encümeni Liva İstatistik Katipliğine terfi etti. 12 Aralık 1917'de Kayseri Muhasebe-i Hususiye Merkez Katipliğine, 9 Temmuz 1922'de Kayseri Muhasebe-i Vilayet Merkez Başkatipliğine, 14 Ekim 1923'te Çeşme Mal Müdürlüğüne, 14 Temmuz 1925'te Amasya Muhasebeciliğine, 11 Nisan 1926'da Çorum Vilayeti Muhasebeciliğine atandı.

17 Nisan 1927'de Maliye Bakanlığı Varidat İkinci Şube Müdürlüğüne, 18 Kasım 1929'da aynı yerin Birinci Şube Müdürlüğünde görevlendirildi. 6 Haziran 1932'de İzmir Defterdarlığına, 17 Eylül 1935'te Varidat Genel Müdürlüğüne, 25 Temmuz 1936'da Mali Tetkik Heyeti Üyeliğine, 7 Temmuz 1943'te Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atandı. 30 Mayıs 1950'de Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığına yükseldi. Sivil memuriyetten bu makama yükselen ilk ve bugüne kadar son müsteşardır.

Bu görevde iken IX. Dönem ara seçimlerinde Demokrat Partiden Bursa Milletvekilliğine seçildi. 1 Kasım 1953'te II. MENDERES Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 17 Mayıs 1954'te Bakanlıktan istifa etti. X. ve XI. Dönemlerde de yine Bursa Milletvekili seçildi. 27 Mayıs Müdahalesinde tutuklanarak Yassıada'ya gönderildi.

Yüksek Adalet Divanınca yargılandığı sırada 5 Ağustos 1961'de vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.