ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Mustafa Hazım DAĞLI

10.08.1965 - 27.10.1965

English

1906'da Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde doğdu. İlköğrenimini aynı ilçede, orta öğrenimini Kastamonu Öğretmen Okulunda tamamladı. 13 Eylül 1928'de Pötürge Dumlupınar İlkokulu öğretmenliğine atandı. 1 Mayıs 1931'de istifa ederek görevden ayrıldı. 1 Eylül 1931 ile, 31 Ekim 1932 tarihlerinde askerlik hizmetini tamamladı. 1 Kasım 1932'de İstanbul-Beyoğlu 40. İlkokul öğretmenliğine atandı. 1937'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre yabancı ve özel okullardaki öğretmenliğini sürdürdükten sonra 22 Ocak 1941'de avukatlığa başladı. 19 Temmuz 1941'de yeniden askere alındı, 28 Aralık 1942'de terhis edildi.

27 Mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla göreve başlayan Temsilciler Meclisine Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi temsilcileri arasında katıldı. 1961 Anayasasını hazırlayan komisyonda çalıştı. TBMM'nin Cumhuriyet Senatosu kanadı için 15 Ekim 1961'de yapılan seçimlerde CKMP'den Çankırı Üyeliğine seçildi. 10 Ağustos 1965'te Suat Hayri ÜRGÜPLÜ Kabinesinde Milli Savunma Bakanlığına atandı. 27 Ekim 1965'te Kabinenin istifası ile görevi sona erdi. 2 Haziran 1968'deki yenileme seçimlerinde Senatodan ayrıldı. Bir süre Hacettepe Üniversitesinde İdari Uzman olarak çalıştı. 12 Ekim 1969'da yapılan Genel Seçimlerde Adalet Partisi adayı olarak Çankırı Milletvekilliğine seçildi.

7 Mayıs 1990'da İstanbul'da vefat etti, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.