ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Refik Şevket İNCE

22.05.1950 - 09.03.1951

English

1885'te Midilli adasının Polihinit şehrinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eşme İbtidai Mektebi ve İzmir İdadisinde tamamladı. 1911 yılında Selanik Hukuk Mektebini bitirdi. 1912'de Balkan Muharebesine Yedek Subay olarak katıldı. İzmir- Selçuk İstasyonunda tren kazasında sol kolundan sakatlanınca terhis edildi. Birinci Dünya Savaşı'nda 135'inci Alay İaşe Subayı ve 21' inci Kolordu Adli Müşaviri olarak vatani hizmetini yerine getirdi. Yunanlıların İzmir'i işgal etmesi üzerine milli mücadeleye katıldı.

28 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisine Saruhan (Manisa) Milletvekili olarak katıldı. 21 Eylül 1921'de Kastamonu İstiklal Mahkemesi Başkanlığına seçildi. 2 Mart 1921'de Meclisteki görevine döndü. 1921'de bir süre Dahiliye Vekilliğine vekalet etti.

1931, 1935 ve 1939 seçimlerinde yine Manisa Milletvekili seçildi. 1945'te Demokrat Parti Kurucu Üyeliğinde bulundu. 1950 seçimlerinde bir kez daha Manisa Milletvekilliğine seçildi. 22 Mayıs 1950'de I. MENDERES Kabinesinde Milli Savunma Bakanı olarak yer aldı. 9 Mart 1951'de II. MENDERES Kabinesinde Devlet Bakanlığına getirildi, fakat parti yöneticileri ile ihtilafa düşünce 30 Mart 1951'de Bakanlıktan çekildi. 2 Kasım 1951'de Demokrat Parti Meclis Grup Başkanlığına seçildi, 17 Haziran 1952'ye kadar bu görevi sürdürdü.

24 Nisan 1955'te İstanbul'da vefat etti, İzmir'de Soğukkuyu Mezarlığında toprağa verildi.