ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Ümit Haluk BAYÜLKEN

20.09.1980 - 13.12.1983

English

1921 yılında İstanbul'da doğdu. 1939 yılında Haydarpaşa Lisesini bitirdi. 1943'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden sınıf birincisi olarak mezun oldu.

1943'te Dışişleri Bakanlığına girdi.1944'te 3. Katipliğe,1947'de Frankfurt Muavin Konsolosluğuna, 1950'de Bonn Büyükelçiliği Başkatipliğine, 1951'de Dışişleri Bakanlığı Şube Müdürlüğüne, 1953'te New York Birleşmiş Milletler T.C. Daimi Temsilciliğine atandı. 1960 yılında Siyaset Planlama Genel Müdürü, 1963'te Genel Sekreter Siyasi Yardımcısı olarak hizmet verdi. Ekim 1964'te Büyükelçi unvanı ile Bakanlık Genel Sekreterliğine atandı. 1963-1966 yılları arasında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak "Tatbiki Milletlerarası Hukuk ve Uyuşmazlıklar" dersini okuttu.

Temmuz 1966'da Londra Büyükelçiliğine, Ağustos 1969'da tekrar Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğine görevlendirildi. 11 Aralık 1971'de II. Nihat Erim Kabinesine dışarıdan Dışişleri Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Ferit MELEN ve Naim TALÛ kabinelerinde de sürdürdü. Ocak 1974'te Dışişleri Bakanlığı görevinden ayrılarak Bakanlık Yüksek Müşaviri oldu ve Kasım 1974'te CENTO Genel Sekreterliğine seçildi. Temmuz 1977'de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine getirildi ve 12 Temmuz 1980'de Cumhurbaşkanlığı Kontenjanından Senatör seçildi.

20 Eylül 1980'de Bülend ULUSU Kabinesinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi. 13 Aralık 1983'te I. ÖZAL Hükümeti kurulana kadar bakanlık görevine devam etti. 6 Kasım 1983 seçimlerinde Antalya Bağımsız Milletvekili seçildi.

Pek çok uluslararası kuruluşlarda Türkiye'yi temsil etti. 1984'ten beri Türk Atlantik Konseyi Başkanlığını sürdürmektedir.