ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

SAM

SAM (ABD İhale Yönetim Sistemi)

SAM (TheSystemFor Award Management-İhale Yönetim Sistemi), ABD hükümetinin resmi bir web sitesidir. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından satın alma ve ihale işlemlerinde bürokrasiyi asgariye indirmek, mükerrer bilgi girişini önlemek, güvenilir tedarik kaynağı olabilecek firmalardan oluşan bir arşiv yaratmak ve söz konusu firmaları sınıflandırmak amacıyla hizmete sunulmuş bir kayıt sistemidir.

Şu durumlarda SAM ile işlem yapılır:

 * ABD hükümeti ile iş yapmak

 * İşletme kaydını güncellemek ve yenilemek

 * Bir işletme kaydının durumunu kontrol etmek

SAM’A NASIL KAYDOLUNUR

SAM Arşivinde yer almak için, NCAGE (NATO Commercial and Governmental Entity) ve DUNS (Data Universal Numbering System) kodlarına sahip olmak gerekmektedir.

1. NCAGE kodunu almak için; 

https://eportal.nspa.nato.int/AC135Public/scage/CageList.aspx link üzerinden, veya e-Devlet üzerinden https://msbwetiks.msb.gov.tr/ ya da elden dilekçe ile TTKB’ye,

2. DUNS numarası almak için https://www.dnb.com/duns-number.html link üzerinden başvuru yapılmaktadır.

NCAGE ve DUNS kodlarına sahip olan bir firma SAM kaynak arşivinde yer alma başvurusunu internet üzerinden SAM web sitesi aracılığıyla yapacaktır.

Sitenin adresi: https://www.sam.gov/SAM/

İşlemin başarıyla tamamlanabilmesi için SAM web sitesindeki kayıt formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Kayıt işlemi esnasında başvuruda bulunan firmaya geçici bir onay numarası verilir; kayıt işlemleri bir defada bitirilemiyorsa, bu numara kullanılarak daha sonra işleme kalınan yerden devam edilmesi mümkündür.

Formlar doldurulduktan ve onaylandıktan sonra SAM tarafından kaydınız mail ile bildirilmektedir.

SAM kayıt sayfası, DUNS giriş sayfası görüntüsü ve ilave bilgi için TIKLAYINIZ.

SAM ile ilgili bilgilere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.sam.gov/SAM/transcript/SAM_Non_Federal_User_Guide.pdf