ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

18.09.2021

Kahraman Gazilerimiz, Gazilerimizin Fedakâr Aileleri, Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım, 
Bugün, vatanımızın ve milletimizin birliği, dirliği için büyük bir cesaret, kahramanlık ve fedakârlıkla canları pahasına mücadele ederken gazilik şerefine nail olan kahramanlarımızın şeref ve şan günüdür.
Bugün aynı zamanda, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilişinin de 100’üncü yıl dönümüdür.
Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. 
Millet olarak bizler, şehadet mertebesinin ve gaziliğin bir insanın ulaşabileceği en büyük mertebe olduğuna inanır, vatan uğruna çarpışmayı ve can vermeyi onur sayarız.
Bu nedenle asil milletimiz şanlı tarihimiz boyunca söz konusu vatanı, milli ve manevi değerleri olunca kahramanca çarpışmaktan, canını hiç düşünmeden feda etmekten çekinmemiştir. 
Ecdadımız, Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan yolculuğunda, en büyük fedakârlıkları göze alarak, hayatını hiçe sayarak bu toprakları bizlere vatan kılmıştır. 
Bizler de bir hilal uğruna güneş gibi batan, kanıyla al bayrağımıza rengini veren, milli varlığımızın güvencesi, birlik, bütünlük ve kardeşliğimizin temel taşları olan şehit ve gazilerimizden aldığımız ilhamla faaliyetlerimizi icra etmekteyiz. 
Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri, asil milletimizin ve vatanımızın güvenliği için yurt içinde ve sınır ötesinde başta FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla mücadelesini sürdürmektedir. Aynı şekilde mavi vatanımızdaki ve semalarımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi de azim ve kararlıkla korumaktadır.
Kahraman ordumuz aynı zamanda, dost ve müttefik ülkeleri desteklerken, uluslararası görev güçlerindeki sorumluluklarını da üstün bir başarı ile yerine getirmektedir. 
Cumhuriyet tarihimizin en yoğun, etkin ve kapsamlı mücadelesini verdiğimiz bu dönemde TSK’nın elde ettiği tüm başarılarda en büyük pay, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. 
Şehit ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakârlıkları, asil milletimizin hafızasında ebediyen yaşayacak, asla unutulmayacaktır. Onların kahramanlıkları ve fedakârlıkları daima minnet ve şükranla anılacaktır.
Bu anlamlı gün vesileyle Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı bir kez daha minnet ve saygıyla anıyorum. Aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyorum.
Kahraman gazilerimize ve değerli aile fertlerine saygı ve şükranlarımı sunuyor, tedavisi devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyorum.
Ayrıca şu anda karada, denizde ve havada, zorlu arazi ve hava şartlarında büyük fedakârlıklarla görev yapan kahraman silah ve mesai arkadaşlarımın her birini alınlarından öpüyor, kendilerine kazasız belasız, hayırlı başarılı görevler diliyorum.

Okunma Sayısı : 963

Diğer Haberler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargâhında İkinci Gün Oturumlarına Katıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak NATO Karargâhında Bir Araya Geldi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ile Bir Araya Geldi

Millî Savunma Bakanı Akar’dan “Yunan Heyet” Daveti