Bakan Akar Ege ve Doğu Akdeniz’le İlgili Değerlendirmelerde Bulundu


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MSB Karargahında TSK’nın Komuta Kademesi ile bir araya geldiği toplantının ardından, Ege ve Doğu Akdeniz ve gündemdeki diğer bazı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Bakan Akar bu çerçevede; 

“İlişkilerimizde Uluslararası Antlaşmalara daima saygılıyız. İyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Tüm komşularımızdan da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz. Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta bazı sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunların barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi için çalışıyoruz. Bu sorunlardan özellikle, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkla ihlal edilmektedir. Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmeli. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı, sürdürülmeli. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan, samimi/yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Diğer bir husus ise, Türkiye’nin S400 hava-füze savunma sistemi tedarik çalışmalarıdır. S400 alımı, hava ve füze tehdidine karşı ülkemizin savunmasına yönelik bir tedbirdir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve diğer bazı NATO müttefiklerinde de S300 hava savunma sistemi bulunmaktadır. Ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Son olarak, Türkiye bir NATO müttefiki olarak ve ikili ilişkilerinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte, bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam etmektedir.” şeklinde konuştu.
 

Okunma Sayısı : 1890