Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, MKE-TÜBİTAK SAGE arasında gerçekleştirilen Ar-Ge projeleri imza törenine katıldı


Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, savunma sanayide gelinen noktaya dikkati çekerek, "Tamamen bu milletin evlatları tarafından geliştirilen bu ürünler dünyanın her yerinde ısrarla talep ediliyor ve  satın alabilmek için Türkiye'nin savunma bakanı olarak bizden aracı olmamız isteniyor. Çok gurur verici bir tablo" dedi.


Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Kırıkkale Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Konferans Salonu'nda Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu ile TÜBİTAK SAGE Arge Projeleri İmza Töreni'ne katıldı.

 

 

Kritik bir coğrafyada yer alan Türkiye'nin stratejik konumundan dolayı ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, "Sadece bugün için geçerli olan bir tespit değil. Yıllardan beri Türkiye bu özelliği nedeniyle sürekli artan oranda tehditlerle, sınamalarla karşı karşıya kalmış ve kalmakta olan bir ülke. Bugünlerde de bu tehdidin boyutunun artığını ve artamaya da devam edeceğini görebiliyoruz, tahmin edebiliyoruz" diye konuştu.

Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, sürekli tehditlerle karşı karışıya kalan Türkiye'nin özgürlüğünü, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü koruyabilmesi için savunma sanayide caydırıcı güce sahip olması gerektiğini belirterek, bunun başka ülkelerin üretimleriyle karşılayarak sağlanamayacağını bildirdi.

Dışarıdan alınacak güçle özgürlüğün, bağımsızlığın, toprak bütünlüğünün korunamayacağını vurgulayan Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, bunun geçmiş yıllarda da acı tecrübelerle öğrenildiğini bir örneğinin de Kıbrıs Barış Harekatı'nda yaşandığını anımsattı.

Kıbrıs Barış Harekatı gerekçe gösterilerek ABD tarafından uygulanan ambargoyu hatırlatan Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, "Uçaklarımız havalanamaz, tanklarımız yürüyemez hale geldi. Sürekli dışarıdan alacağınız savunma ürünleriyle caydırıcılık sağlamak, savunma ihtiyacını ortadan kaldırmak mümkün değildir"  ifadesini kullandı.

Savunma ihtiyaçlarının yerli imkanlarla karşılanmasına yönelik çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, yönlendirmesiyle 2002'den beri yoğun olarak başladığını aktaran Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, yapılan imza töreninin de bunun bir sonucu olduğunu söyledi.

 

 

Savunma ihtiyaçlarının yerli imkanlarla karşılanmasına yönelik çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, yönlendirmesiyle 2002'den beri yoğun olarak başladığını aktaran Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, yapılan imza töreninin de bunun bir sonucu olduğunu söyledi.

Savunma sanayindeki bazı ürünlerin fikir olarak ortaya çıkmasından arge çalışmalarına, tasarımına kadar yerli imkanlarla yapıldığını vurgulayan Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, şöyle konuştu:
"Bazı ürünlerde kritik parçalarda hala dışa bağımlılığımız devam ediyor. Onlarla ilgili de yapılan çok ciddi çalışmalar var. 2019'un ikinci yarısınan itibaren de o kritik, çok yoğun teknoloji içeren ürünlerin de tamamen yerli imkanlarla üretimini inşallah tamamen tanımlanmış olacak. Ondan sonra güdümlü sistemler konusunda dışa bağımlılığımız büyük oranda ortadan kalkacak. Şu anda zaten bunu sağladık ama o kritik ünitelerin de üretimiyle tamamen ortadan kalkmış olacak. Geleceğin savunma ve savaş sistemleri konsepti güdemli mühimmat ve güdümlü sistemler üzerine. Güdümlü olmayan hiçbir sistemin gelecekte savunma sanayinde kıymetiharbiyesi yok. Biz de bu gerçekten hareketle çalışmalarımızı o noktada da yoğunlaştırıyoruz."

-  "Türkiye teknoloji üretme noktasını da geçti"

Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, Suriye'nin kuzeyindeki Afrin bölgesindeki terör hedeflerine yönelik başarıyla gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'nı hatırlatarak, "Afrin operasyonunda kullanılan mühimmatın yüzde 97'sini yerli olarak üretebiliyoruz. Hava Kuvvetleri unsurlarımızın kullandığı  güdümlü akıllı mühimmattan tutun kara unsurlarımızın kullandığı mühimmata kadar tamamen yerli, milli olarak üretme imkanına sahibiz" dedi.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma sanayi ürünlerine yurt dışından büyük talep olduğunu ifade eden Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, Bora füze sistemi ve Bayraktar'ın ürettiği SİHA ve İHA'yı örnek olarak gösterdi. Milli Savunma Bakanı Canikli, şunları kaydetti:

"Birçok ülkede, savunma bakanları ziyaretlerimizde bizden bunu satın almak için çok çaba sarf ettiklerini kendimiz yaşıyoruz. Güzel bir şey. Tamamen bu milletin evlatları tarafından geliştirilen bu ürünler dünyanın her yerinde ısrarla talep ediliyor ve Türkiye'nin savunma bakanı olarak bizden satın alabilmek için aracı olmamız isteniyor. Çok gurur verici bir tablo. İnşallah artık Türkiye teknoloji üretme noktasını da geçti. Sıfırdan, düşünsel olarak tasarlıyor, onun ArGe'sini geliştiriyor ve üretimini yapabiliyor."

- "Örtülü ambargo"
İnsansız hava aracı teknolojisinde ulaşılan son teknolojiyi Türkiye'nin de yakaladığını, buna kullanılan mühimmat ve füzelerin de dahil olduğunu belirten Millî Savunma Bakanımız Sn. Nurettin Canikli, şöyle devam etti:

"Bu yeteneğe kavuşmamış olsaydık ne Fırat Kalkanı Harekatı'nı ne de Zeytin Dalı Harekatı'nı bu şekilde gerçekleştiremezdik. Çünkü bazı ihtiyacımız olan, henüz milli olarak geliştirmediğimiz silah, sistem, mühimmatla ilgili almakta zorlandığımızı defalarca kamuoyuyla paylaştık. Peşin parayla ve daha önce alabildiğimiz birçok mühimmatı artık alamıyoruz. Hatta üretimde kullandığımız bazı yedek parçalar noktasında da çok yoğun örtülü bir ambargoyla karşı karşıyayız. Ama bunların bir önemi yok artık, onu da aştık. Ambargo ile karşı karşıya kaldığımızda daha iyisini geliştiriyoruz çok hızlı süre içinde. Bundan sonra Türk savunma sanayinde nereden gelirse gelsen çıkışımızı, dinamizmizi, üretimimizi hiç kimse engelleyemez Allah'ın izniyle."

Konuşmaların ardından atılan imzalar kapmasında MKE Kurumu ile TÜBİTAK SAGE'nin DUPAT Kapasite Artırımı ve MK-82-T Kalifikasyonu Projesi, Harp başlığı Dolumu ve Roket Yakıtı Projesi, Kara Platformları Koruma Mühimmatı Projesi, Etkinliği Artırılmış Patlayıcı Üretim Altyapısı Makine/Teçhizat Tedariği Projesi, Deniz Mayını ve Su Altı Patlayıcı Projesinde ortak çalışması planlanıyor.

 
 

Okunma Sayısı : 633