ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonlarında 31 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

25.04.2021

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hakkâri'nin Yüksekova İlçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve denetlemede bulundu.

Bakan Akar burada, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik Avaşin-Basyan bölgesinde yürütülen Pençe-Yıldırım Operasyonu'nun Harekât Merkezinde faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Operasyon bölgesindeki komutanlarla telsiz vasıtasıyla konuşan Bakan Akar, operasyonla ilgili bir dizi talimat verdi.

Bakan Akar, daha sonra Şırnak Harekât Merkezi ve bölgesindeki komutanlarla uzaktan görüntülü görüşme yöntemiyle konuştu ve talimatlar verdi. Buradaki konuşmasında, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarının şu ana kadar çok başarılı bir şekilde devam ettiğini bildiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakâr mensupları birçok operasyonu icra etti. Bunların sonunda teröristlerin son derece sıkıştığı, kaçacak delik aradıkları, iki gün üst üste aynı yerde yatmadıklarını hepimiz biliyoruz. Biz bu operasyonları, ülkemizin ve milletimizin egemenliği ve bağımsızlığı, hudutlarımızın güvenliği, karakollarımızın ve üs bölgelerimizin emniyeti için yapıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız husus kendi güvenliğimiz ve bekamız için. Bizim tek hedefimizin teröristler olduğunu onun dışında hiçbir hedefimizin olmadığını herkesin çok iyi bilmesi lazım. Bugüne kadar bunu herkesin anlaması lazım. Başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine son derece saygılıyız. Amacımız ve niyetimiz huzur ve güven içerisinde bir hayatı hem Iraklı kardeşlerimiz için hem de kendi vatandaşlarımız için hazırlamak ve bunun imkânlarını sağlamak. Bu konuda büyük çalışmalar yapıldı ve emekler sarf edildi. Şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla bu faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz."
 
TERÖRİSTLER BÜYÜK ZAYİAT VERDİ

Teröristlerin seyyar davranarak bugün bir yerde diğer gün başka bir yerde varlıklarını sürdürme çabasında olduğuna dikkati çeken Bakan Akar, Silahlı Kuvvetlerin buna müsaade etmeyeceğini bildirdi. Teröristlerin yurt içinde etkisiz hâle getirilmesi ve defedilmesinin terör sorununun bittiği anlamına gelmediğini vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Şu anda Irak'ın kuzeyinde belli yerlerde bunları varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bunları oradan da söküp atacağız inşallah. 23 Nisan saat 17.40'tan itibaren topçularımızın başlattığı atışlarla Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başlamış bulunuyor. Bu operasyonlar sonuna kadar devam edecek. Faaliyetlerimiz planlandığı şekilde sürüyor. Şu ana kadar kara ateş destek vasıtalarımızla toplam 1.132 hedef ateş altına alındı. Hava Kuvvetlerimiz de bir bütün olarak büyük bir başarı gösterip, toplam 120 hedefi etki altına aldılar. Bunlarla birlikte teröristlerin büyük zayiat verdiğini değerlendiriyoruz.

Şu ana kadar Hava Kuvvetlerimizin, topçularımızın açtığı ateş sonucu ne kadar teröristin etkisiz hâle geldiğini bizim görmemiz mümkün olmamakla birlikte, bizzat kara unsurlarımız tarafından, komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 31’dir. Bu arada maalesef 6 arkadaşımız yaralandı. Bu arkadaşlarımızın tedavisi için devletimiz seferber olmuş durumda."
 
MÜCADELEMİZ PKK BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖRİSTLERE KARŞI 
 
Operasyonlarda SİHA, İHA ve silahlı helikopterlerin de kullanıldığını vurgulayan Bakan Akar, her unsurun görevini etkin ve başarılı bir şekilde yerine getirdiğini kaydetti.
Komandoların araziden sızma yöntemiyle bölgeyi kontrol altına aldığını bildiren Bakan Akar, tüm faaliyetler sırasında başta mühimmat olmak üzere bütün araç ve gerecin yerli ve millî olmasına gayret gösterdiklerini söyledi.
Bakan Akar, operasyonun başarılı olması için her türlü gayreti gösterirken, Mehmetçiğin rahatı ve güveni için yapılması gerekenlerin de ayrıntılı biçimde planlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bizim mücadelemiz PKK başta olmak üzere tüm teröristlere karşıdır. Bizim hiçbir şekilde herhangi bir etnik, mezhebi ve dinî grupla problemimizin olmadığını, onları hedef almamızın söz konusu dahi olmadığını dünya alemin bilmesi lazım. Bizim tek hedefimizin teröristler olduğunu her defasında söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha söylemek istiyorum. En son terörist etkisiz hâle getirilecek ve bizim vazifemiz, operasyonlarımız bitecek. O zamana kadar durmak yok, operasyonlara devam edeceğiz. Teröristlerin ne kadar sıkıştığını, sözde elebaşlarının artık tükendiklerinin farkında olduğunu biliyoruz. Diğer teröristlerin de bunu biran önce anlayıp, vazgeçmelerini bekliyoruz. Bunların peşindeyiz. Bu işin bitmesi için bütün inleri, mağaraları, her taşın altını kaldırmak suretiyle bunları etkisiz hâle getireceğiz. Bu konuda azimliyiz, kararlıyız, güçlüyüz. Buna inanın. Çünkü biz haklıyız, dürüstüz, doğruyuz."
 
BU AMERİKALILARIN KENDİ BELGELERİNİ İNKÂR ETMESİDİR 
 
Bakan Akar, Türkiye ile ilgili son zamanlarda yurt içi ve dışından çeşitli manipülasyonların yapıldığını ifade ederek "soykırım" adı altında gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan, tarihî bir olayın çarpıtılması suretiyle birtakım iddialar peşinde koşanların olduğunu söyledi.
İddiaların son derece yersiz, asılsız, hiçbir temeli ve gerçekle alakası bulunmayan konular olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Bu işin sadece ilim adamlarına, bilim insanlarına, tarihçilere ait olduğunu, bunların siyasi karar konusu olmadığını, siyasi kararlar ne olursa olsun gerçekleri değiştiremeyeceğini, siyasi kararlarla birtakım lobiler iki kere ikinin beş olmadığını herkesin bilmesi lazım. Durumumuz çok açık. Bizim bu konudaki tutum ve durumumuzu herkesin bilmesi lazım. Yüz yıllarca birlikte güven ve refah içerisinde yaşayan ve hâlâ birlikte yaşama iradesine sahip olan Türk ve Ermeni toplumlarının bir şekilde ilişkilerini soykırım olarak nitelemek gerçeğe ayrıkıdır, gaflettir, cehalettir, gerçeğin ve geleceğin tahribidir. Özellikle de bu konuyla alakalı olarak bu Amerikalıların kendi belgelerini, kendi imzalarını reddetmesidir, inkar etmesidir. Bu hiçbir şekilde olmayan bir konudur. Bununla ilgili mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bu konuda bilim insanlarımızın çalışmalarıyla bunun aydınlığa kavuşacağını ve asil milletimizin haklı ve saygın yerini alacağını söylemek istiyorum."
 
TSK MİLLETİN EMRİNDE, GÖREVİNİN BAŞINDA 
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Anayasa ve yasalar çerçevesinde vazifesine yoğunlaştığını vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Yasalar ve Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bize verilen görevleri yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda sıralı amir ve komutanların emir ve komutası esastır. Bu emir ve komuta zinciri içerisinde herkes görevini en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olacaktır. Bundan da hiçbir şüphemiz yok. Türk Silahlı Kuvvetleri milletin emrinde, görevinin başında.

Bizim işimiz gücümüz; asil milletimizin ve vatanımızın kara, deniz ve havada savunulmasıdır. Milletimizin egemenliğidir, bağımsızlığıdır. Bunun için 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla görevimizi bugüne kadar yaptık, bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz."

Bakan Akar ve TSK Komuta kademesi daha sonra Yüksekova Kaymakamlığını ziyaret etti.

Okunma Sayısı : 1187

Diğer Haberler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, New York’ta Gana Savunma Bakanı Dominic Aduna Bingab Nitiwul ile Görüştü

Gaziler Günü Kutlu Olsun

Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Gaziler Günü Dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığında Tören Düzenlendi