ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Dağlık Karabağ’da Ateşkesin Gözlemlenmesi İçin Kurulan Türkiye-Rusya Ortak Merkezi Faaliyetlerine Başladı

30.01.2021

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ'da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türkiye-Rusya Ortak Merkezi faaliyetlerine başladı.
Ağdam kentinin Merzili köyü yakınlarında kurulan, Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı Ortak Merkez'in açılışına Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ve diğer yetkililer katıldı. 

Azerbaycan ve Rusya millî marşları ile İstiklal Marşımızın okunduğu törende konuşan Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Merkez'de görev yapacak Türk ve Rus askerlere başarılar diledi. Orgeneral Hasanov, Merkez'de Türk ve Rus askerler arasında dostluk ilişkilerinin oluşacağından emin olduğunu belirtti. 

Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da bölgedeki barış ve istikrarın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in çabaları ve kararlı iradeleri sayesinde sağlandığını kaydetti. 

Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Ortak Merkez'in ateşkesin kontrolünü gerçekleştirmek, ihlalleri kayda geçirmek, tarafların şikâyet ve sorunlarını incelemek ve ihlalleri engellemeye yönelik tedbirler almak maksadıyla faaliyet yürüteceğini bildirdi. 

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin de Ortak Merkez'in bölgede barış ve huzura hizmet edeceğini belirterek, görevli askerlere başarı dileklerinde bulundu. 

KARABAĞ’DA 5 KENT MERKEZİ, 4 KASABA VE 286 KÖY İŞGALDEN KURTARILMIŞTI 

Kahraman Azerbaycan Ordusunun 27 Eylül 2020'de başlattığı Tek Vatan Harekâtı ile 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köy Ermenistan işgalinden kurtarılmış, Ermenistan hükümeti 10 Kasım'da yenilgiyi kabul etmişti. Ermenistan tarafı işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden bildiriye imza atmıştı. 

Bildiride, tarafların ateşkese uyması, ateşkesin denetiminin, verimliliğinin artırılması amacıyla gözlem merkezi oluşturulması kararlaştırılmıştı. Türkiye-Rusya Ortak Merkezi'ne ilişkin mutabakat zaptı, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında 11 Kasım 2020'de imzalanmıştı.

Ağdam'ın Merzili köyü yakınlarında 4 hektar alana kurulu Ortak Merkez'de 65 modüler tipli yaşam ve hizmet alanı yer alıyor. Ortak Merkez'de Türk ve Rus askerleri ateşkesi korumak için görev yapacak. Mescit ve kiliseye de yer verilen Ortak Merkez'in güvenliğini ise Azerbaycan askerleri sağlayacak.

Okunma Sayısı : 793

Diğer Haberler

Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Gaziler Günü Dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığında Tören Düzenlendi

MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞINA BAĞLI İŞ YERLERİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE 2.533 DAİMİ İŞÇİ ALINACAKTIR

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj ile Görüştü