ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Barış Pınarı Harekâtı İki Yaşında

09.10.2021

Barış, güven ve huzur için büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla icra edilen Barış Pınarı Harekâtı'nın 2’nci yıl dönümünde; Kahraman Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Kahraman Gazilerimize de sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyoruz.

09 Ekim 2019 günü saat 16.00’da başlayan harekât ile terör hedefleri havadan vuruldu. Mütakiben başlatılan kara harekâtı ile Mehmetçik teröristlerin inlerine girerek kapsamlı bir terör temizliği yaptı.

Harekâtın amacı; hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, güneyimizde terör koridoru oluşturulmasını engellemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin evlerine ve topraklarına dönüşlerini sağlamaktı.

- 605 yerleşim yeri teröristlerden temizlenerek kontrol altına alındı.

- 200.000’e yakın Suriyeli kardeşimiz güvenli ve gönüllü olarak topraklarına, köylerine geri döndü.

- Sivillerin hayatını tehlikeye atan mayın/EYP’ler ile sığınak ve tüneller teker teker imha edildi.

- Teröristlerin mevzi haline getirdiği mevcut 87 cami ve 7 kilise kurtarıldı, bakım ve onarımları yapılarak yeniden hizmete açıldı.

- Teröristlerin büyük zarar verdiği 464 okul Mehmetçiklerimizin çalışmalarıyla tamir edilerek yeniden eğitime açıldı.

- Mehmetçiklerimizin çalışmalarıyla tamir edilen okullarda 35.000 öğrenci yeniden eğitimlerine başladı ve devam ediyor.

Bölgenin terörden temizlenmesi için 17 Ekim’de ABD ile 22 Ekim’de de Rusya ile mutabakatlar imzalandı. Terörle mücadele için Türkiye’ye verilen ve yerine getirilmeyen sözlere rağmen PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor, devam edecek!

Okunma Sayısı : 533

Diğer Haberler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Karargâhında İkinci Gün Oturumlarına Katıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak NATO Karargâhında Bir Araya Geldi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ile Bir Araya Geldi

Millî Savunma Bakanı Akar’dan “Yunan Heyet” Daveti