Ufuk A-591 Test ve Eğitim Gemisi Denize İndirme Töreni

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, 1’nci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu ile birlikte, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, Ufuk A-591 Test ve Eğitim Gemisi’nin denize indirme törenine iştirak etti. Törende bir konuşma yapan Bakan Akar, savunma sanayi alanında yerlilik ve millilik alanında önemli bir adımın daha atıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yerli ve millî projelere yönelik gösterdiği hassasiyet, liderlik, teşvik ve destek için şükranlarını ileten Bakan Akar, "Aktörlerin, rollerin ve hedeflerin sürekli yer değiştirdiği bölgemiz belirsizlik, risk ve tehditlerle doludur. Böyle bir coğrafyada etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olmamız bir tercih değil, bir zorunluluktur" diye konuştu.

TSK’nın yerli ve millî savunma sanayine dayalı imkân ve kabiliyetlerinin artırılmasının, geliştirilmesinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurgulayan Bakan Akar, "Bu doğrultuda devletimiz, savunma sanayide milli değerlerimiz ve menfaatlerimiz üzerinde yükselen büyük bir hamle başlatmış bulunmaktadır. Artık taşıma suyla değirmen döndürülemeyeceği anlaşılmış ve çok şükür bu zihniyete son verilmiştir. Bu yaklaşımla 1974’te silah ambargosuna maruz kalan bir ülkeden bugün gemi, insansız hava aracı, helikopter ihraç eden bir ülke durumuna gelinmiştir" ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, 2002’de 60 civarında olan savunma proje sayısının 10 kat artarak 650 civarına yaklaştığını belirterek, söz konusu projelerin tahmini bedelinin 85 milyar dolar olduğunu belirtti.

Yerli savunma sanayi şirketlerinin dünyanın en önemli firmalarıyla yarışır hale gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Akar, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi firması arasında Türkiye’den dört firmanın bulunduğunu bildirdi, diğer firmaların da bulundukları konumdan yükselmesine yönelik beklentisini ifade etti.

Bakan Akar, yerlilik ve millilik yaklaşımının bir söylemden ibaret olmadığının açıkça görüldüğünü belirterek,  eserlerin ortada olduğunu vurguladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 462 bin kilometrekare ‘Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerin korunması için faaliyetlerini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü dile getiren Bakan Akar, bununla birlikte değişik coğrafyalarda küresel barış ve istikrarın sağlanmasında da önemli rolleri üstlendiğini ifade etti.

Ufuk A-591 Test ve Eğitim Gemisi’ni kamu ve vakıf kuruluşları ile özel sektörün uyum içinde çalışmasının güzel bir örneği olarak nitelendiren Bakan Akar, "Türkiye’nin küresel güç olma vizyonu çerçevesinde kamu, vakıf, özel sektör kuruluşlarımızın ve üniversitelerimizin tam bir uyum ve sinerji içinde çalışarak ülkemizin, gelecek nesillerimizin güvenliği için çok daha büyük başarılara yürüyeceğine bütün kalbimizle inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Akar, bu çalışmalarda milletin sevgisi, güveni ve dualarının en büyük güç kaynağı olacağını da sözlerine ekledi.

Bakan Akar'ın konuşma videosunu izlemek için tıklayınız. 

Okunma Sayısı : 3436