ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Arşiv Müzesi

Arşiv Müzesinin Kuruluş Amacı:

Şanlı tarihimizde cereyan eden çeşitli muharebeler ve savaşlar esnasında, çok zor şartlarda tutulmuş ve günümüze kadar ulaşmış kayıt ve doküman içerisinden; ders alınacak ve tarihe ışık tutacak nitelikte olanlarını, orijinal arşiv belgeleriyle ortaya koymak suretiyle; yetişmekte olan genç kuşakların geçmişleri ile bağlarını kuvvetlendirerek milli ve manevi duygularını geliştirmek maksadıyla 08 Ocak 2005’te kurulmuştur.

BİRİNCİ SALONDA:

Kırım Savaşı, Osmanlı-Rus Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı dönemlerini içeren bilgi ve belgeler sergilenmektedir.

İKİNCİ SALONDA:

Ulu Önder Atatürk ile ilgili bilgi ve belgeler sergilenmekte,​ Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini sembolize eden panorama yer almakta, Arşiv ve Askeri Tarih Daire Başkanlığınca hazırlanan kitap, bilgi tekeri (CD) satış bölümü bulunmaktadır.

ÜÇÜNCÜ SALONDA:

Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı dönemlerini içeren bilgi ve belgeler sergilenmektedir.