ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

TERSANELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLI TEDARİKÇİ BAŞVURULARI

Tersaneler Genel Müdürlüğü bağlısı Tersane Komutanlıklarının; kaliteli ve teknik yeterliliğe sahip onaylı tedarikçi firmalardan alım yapmasına imkân sağlayan "MSY 310-12 Sayılı MSB Askeri Fabrikalar ve Tersaneler Genel Müdürlüğü 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu İstisnalar (3.B) Kapsamındaki Mal ve Hizmet Alımları Yönergesi" yayımlanmıştır. Yönerge'yi görüntülemek için tıklayınız.

Kimler Onaylı Tedarikçi Olabilir?

2017/10605 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden; teknik yeterlilik, kalite, teslimat performansı vb. konularda yeterliliğe ulaşmış isteklilerden mal/hizmet alımı yapılması esas olup bu şartları sağlayan istekli firmalar onaylı tedarikçi olabilir.

Neden Tersaneler Genel Müdürlüğü (TGM) Onaylı Tedarikçisi Olunmalı?

Tedarik faaliyetlerinin icrasında temel hedef; ihtiyaçların yüksek performans ve kalite standartları çerçevesinde, zamanında karşılanarak, yerli ve milli sanayiyi teşvik edip yurtdışına bağımlılığın azaltılmasını sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda 2017/10605 sayılı BKK'da  belirtilen usüller ile alım yapılmaktadır. Onaylı tedarikçi firmalar, TGM bağlısı Tersane Komutanlıklarının mal ve hizmet alımlarında "Belli İstekliler" statüsünde yer alarak avantaj elde ederler. Böylece, Onaylı Tedarikçilerle iş birliği yapılarak mal ve hizmet tedariklerinde yüksek kalitede güvenilir, sürdürülebilir ürün ve hizmet desteği sağlanır. 

TGM Onaylı Tedarikçi Listesi nedir? 

Endüstriyel yetkinlik değerlendirmeleri sonucu beklenen kriterleri karşılayan tedarikçilerin yer aldığı listedir. Onaylı tedarikçi firma; yasaklanma, tedarik aşamasında veya garanti süresinde yaşanan sorunlar hariç Genel Müdürlüğümüzce yapılacak periyodik tetkiklerden olumlu sonuç aldığı müddetçe Onaylı Tedarikçi Listesi'nde yer almaya devam edecektir.

TGM'nin Onaylı tedarikçisi olan firmalar, aynı zamanda Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünün (AFGM) de onaylı tedarikçisi olarak ortak tedarikçi havuzuna alınacaktır.

Onaylı Tedarikçi Değerlendirme Faaliyetlerinde Süreç Nasıl İşler?

  • Firmanın Onaylı Tedarikçi Başvurusunda Bulunması

a. Tedarikçi Adayı Başvuru Formu ile başvuru formunda ibraz edilmesi istenen evraklar yetkililer tarafından onaylanmış ve tam olarak sunulmuş ise başvurular kabul edilecektir. Başvurular TGM veya TGM bağlısı Tersane Komutanlıklarına elden teslim edilmelidir. Posta yoluyla gönderilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

b. Firmayı temsile yetkili kişi veya kişilerin imza sirkülerinin aslı veya noter onaylı örneği ve/veya vekâlet aslı veya noter onaylı örneği (vekâlet, TGM Tedarikçi Adayı Başvuru Formunu imzalamayı kapsayacak şekilde verilmiş olmalıdır) ile imza beyannamesinin aslı veya noter onaylı örneği (vekâleten başvurularda) ibrazı gerekmektedir. Tedarikçi Adayı Başvuru Formu ve bütün eklerinin her sayfası (sağ alt köşe) firmayı temsile yetkili kişi tarafından imzalanacak ve kaşelenecektir. Onaylı Tedarikçi başvuru evrakları telli dosyaya; TGM Tedarikçi Adayı Başvuru Formu en üstte, ibrazı istenen ekler ise başvuru formu soru sırasına göre altta olacak şekilde (evraklar delinerek) takılacaktır.

c. 21 Eylül 2020 ve sonraki tarihlerde yapılacak tüm işlemlerde güncel TGM Tedarikçi Adayı Başvuru Formu kullanılacaktır.
Tedarikçi Adayı Başvuru Formu için tıklayınız.
Ürün Grupları Listesi'ne ulaşmak için tıklayınız.
(Başvuru Formu'nun 3. maddesinde yer alan "Ürün Grupları" kısmına, bu linkteki listeden belirlediğiniz ürün grubu numaraları eklenecektir.) 

  • Aday Firmanın Yerinde İncelenmesi: TGM tarafından görevlendirilecek tetkik heyeti tarafından; firmanızın idari, teknik ve kalite uygulamalarına yönelik yapılacak değerlendirmeler neticesinde raporlama ve puanlama yapılacaktır. Heyet tarafından yapılacak firma ziyareti esnasında, heyetin isteyeceği bilgi ve belgeler firma tarafından heyete sunulacaktır.
  • Onaylı Tedarikçi Firmaların İlanı: Tetkik ve değerledirmeler sonucu Onaylı Tedarikçi olması uygun görülen firmalar bu sayfadan ilan edilecektir.

Çalışmalar kapsamında; firmanız tarafından sağlanacak tüm bilgi ve belgeler "GİZLİ" olarak muhafaza edilecektir.

Tersaneler Genel Müdürlüğü güncel Onaylı Tedarikçiler Listesi'ni görüntülemek için tıklayınız.

Sorularınız İçin Bağlantı Noktası : 0312 410 66 16-68