ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

TSK MÜHİMMAT AYIRMA VE AYIKLAMA TESİSİ (MAAT) MODERNİZASYONU PROJESİ

  • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi (MAAT) Modernizasyon Projesi kullanım dışı bırakılan klasik mühimmat ile roket, füze ve mayınların çevreye zarar vermeden, insan ve malzeme güvenliği öncelikli olmak üzere ayırma ve ayıklama işlemlerinin yapılması için MSB ile NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde ana yüklenici Roketsan AŞ olacak şekilde anahtar teslimi olarak yürütülmektedir.
  • TSK envanterinde bulunan kullanım dışı bırakılmış her çeşit mühimmatın (havan, mayın, roket ve füze dahil) NATO ve AB kriterlerine uygun olarak ve çevreye zarar verilmeden ayrılması ve ayıklanması işlemlerinin gerçekleştirebileceği uluslar arası alanda sertifiye edilmiş; talep edildiğinde diğer ülkelere de hizmet verebilecek bir tesis hedeflenmiştir.
  • Mühimmat ayırma ve ayıklama kabiliyeti, uluslararası emniyet kriterlerine ve Avrupa birliği çevre standartlarına uygunluğu NSPA tarafından belgelendirilen tesiste öncelikli olarak; yüksek emniyette, çevreye zarar vermeyen, kaliteli ve yüksek oranlı geri dönüşüm baz alınmıştır.
  • TSK tarafından işletilen MAAT yıllık azami 6 bin ton kapasiteye sahip altyapısı, maksimum otomasyona sahip ileri teknolojisi, yüksek emniyet, çevre standartlarına uyumu ve uzman kadrosu ile TSK’nın yanı sıra diğer ülke ordularının ihtiyaçlarını karşılamayı da hedeflenmiştir.

 

 

TSK MAAT Devreye Alma Töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleriyle 05 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Tesisin NSPA tarafından kalifikasyon ve sertifikasyon aşaması devam etmektedir.