ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

Kodlandırma Sistemi

 

Kodlandırma Sistemi

1 Ocak 2002 Tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Merkez Teşkilatı ve bağlı birimler ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı alım ihalelerini kazanan firmaların ve ürünlerin kodlandırılması ücretsiz olarak yapılmaktadır. 

Ücretsiz kodlandırma sisteminin dışında kalan firmaların yurt içi kamu kurum ve kuruluşlarından veya yurt dışından ihale kazanılması ve kodlandırmanın ön koşul olması durumunda veya NATO Kodlandırma Sistemine dâhil ülkelerin yurt dışı kaynak arşivlerine eklenmek üzere NSN (NATO Stok Numarası) başvurusunda bulunması halinde kodlandırma işlemleri Millî Kodlandırma Bürosunca daha önceden belirlenen ücret karşılığı yapılabilmektedir.

Ücretli kodlandırma hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

Ekim 2019 tarihi itibariyle TMKB Merkezi kodlandırma kütüğüne (TIR) kayıtlı NSN ve NCAGE sayıları;

Yerli NSN: 676.574

Yabancı NSN: 1.443.486

Yerli NCAGE: 18.629

Yabancı NCAGE: 806.722

NSPA’da kayıtlı yerli ve yabancı NSN ile NCAGE’leri görüntüleyebilmek için;

1 aylık ücretsiz NMCRL (NATO Ana Referanslar Kataloğu) üyeliğine ait doldurulmuş örnek forma ulaşmak için TIKLAYINIZ!

1 aylık ücretsiz NMCRL (NATO Ana Referanslar Kataloğu) üyeliğine başvuru formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Devamında dilerseniz abone olarak kullanabileceğiniz NMCRL Kataloğuna (NATO Ana Referanslar Kataloğu) erişmek için TIKLAYINIZ.

Eylül 2020 tarihi itibariyle NMCRL'de kayıtlı NSN ve NCAGE sayıları:

NSN sayısı: 17.4 milyon aktif 
Üretici veya satıcı NCAGE sayısı: 2.9 milyon

SAMNSPA vb. kaynak arşivlerine firma kaydı için gereken NCAGE (Ticari ve Kamu Kuruluş Kodu) işlemleri ücretsiz yapılır.

 

NATO Kodlandırma Sistemi

NATO Kodlandırma Sistemi (NKS), NATO üyesi ülkelerile NATO dışı ülkelerin gerek askerî, gerekse sivil kuruluşlara ait her çeşit ve sınıf ikmal maddesini tek bir sistemle aynı şekilde sınıflandırma, tanımlama ve NSN tahsis işlemini uygulayarak, her bir ikmal maddesini tüm kullanıcı kuruluşları kapsayan tek bir isim ve tek bir stok numarası altında toplama ve ikmal işlemlerinin tümünde ortak bir dil ve terim birliği sağlama işlemidir.

 

Türk Millî  Kodlandırma Sistemi

Millî Kodlandırma Sistemi NATO Kodlandırma Sistemine uygun olarak, Kodlandırma El Kitabı (A-CodP1) ve Millî Savunma Bakanlığı Millî Kodlandırma Hizmetleri Yönergesi  kapsamında yapılmaktadır.

Türkiye’deki Millî Kodlandırma faaliyetleri MSB Teknik Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türk Millî Kodlandırma Bürosu (MKB) tarafından, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları Kodlandırma Büroları (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı – KKB) ile koordineli olarak yürütülmektedir.

Kodlandırma Başvuruları e-devlet aracılığıyla internet üzerinden veya firma yetkililerince dilekçe ile elden TMKB’ye teslim edilerek yapılır.

NOT: Posta ile yapılan Kodlandırma Başvuruları kabul edilmemektedir!!!