ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

GEÇİCİ STOK NUMARASI (GSN) İLE KODLANDIRILACAK MALZEMELER

GSN, Kuvvet Kodlandırma Büroları (KKB) tarafından tahsis edilen NATO Stok Numarası (NSN) benzeri bir rakam ve harf dizinidir. KKB’ler, Türk Millî Kodlandırma Bürosu tarafından kodlandırılmayan, aşağıdaki listede belirtilmiş malzemelere, ayrıca lojistik faaliyetlerin aksamaması için gerekli görülen durumlarda her türlü ikmal malzemesine GSN tahsis edebilir.

 Listede yer alan malzemeler dışında kalan ikmal maddesi kapsamındaki malzemelere verilen GSN’lerin kısa sürede NSN’ye dönüştürülmesi esastır.

Liste içerisinde yer alan ve daha önce NSN tahsis edilmiş malzemeler için mevcut NSN kullanılır.

 1. Ana sistem/cihaza ait parça katalogunda yer alan, ancak sistem/cihazın ömür devri boyunca kullanılmayacak parçaları (üretici tarafından tavsiye edilen yedek parça listesi dışında kalan malzemeler)
 2. Bilgisayar yazılımları ve lisanslar
 3. Binalarda tamamlayıcı unsur olarak kullanılan, montaj edilen ve hareket görmeyen malzemeler (kapı, pencere, kapı kolları, lâvabo, tuvalet taşı, kalorifer petekleri, cam, ayna vs.) ve tanecikli inşaat malzemeleri (kum, çakıl, briket, kereste, doğrama, tuğla vb.)
 4. Bir araya getirilerek oluşturulan malzeme topluluğu (laboratuvar odası, sistem odası vb.)
 5. Biyolojik/fizyolojik kaynaklı/amaçlı insan/hayvan kemiği, doku vb.
 6. Canlı hayvan
 7. Dergi, gazete, hikâye ve film CD’leri, reklam posterleri, afişler, promosyon ürünler (post-it, not kâğıdı vs.), resimler, müzik aletleri / notaları ve basılı malzemeler (Yönergeler hariç) vb.
 8. Dinlenme/spor teçhizatı ve kıyafetleri
 9. Elektrik enerjisi
 10. Gıda ürünleri
 11. Hediyelik ve süs eşyaları, takı, mücevherat, madalya, kupa, şilt vb.
 12. Her türlü cihaz ve elektronik eşyaya ait bilgi edinme ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi, kataloglar ve özellik arz etmeyen kutuları
 13. Hurda, eski, köhne (HEK) malzemeler
 14. Kırtasiye malzemeleri (zımba, silgi, kâğıt vb.)
 15. Kodlandırmaya esas teşkil edecek bilgiye sahip olmayan malzemeler (artık üretilmeyen malzemeler, üretici firma ve P/N bilinmeyen malzemeler, tasarım aşaması devam eden malzemeler, prototipler vb.)
 16. Maden cevherleri
 17. Mobilya, mefruşat, kumaş ve parçaları
 18. Mutfak malzemeleri
 19. Müze malzemeleri, tarihi eserler
 20. Özel ve bir defaya mahsus verilen ve yaptırılan malzemeler
 21. Paketleme/ambalajlama malzemeleri
 22. Resmi aksesuarlar (rozet, flama, apolet, bröve vb.)
 23. Tarım sarf malzemeleri (fidan, tohum, bahçecilik malzemeleri, gübre, hayvan yemleri vb.)
 24. Taşınmaz mallar ( bina, arsa, tesis, eğitim ve spor alanları)
 25. Trafik levha ve işaretleri, ilan levhaları, tanıtma plakaları/etiketleri vb.
 26. Tuvalet ve temizlik malzemeleri (tuvalet kâğıdı, deterjan, sabun, tıraş köpüğü, diş macunu, peçete vb.)
 27. Üretici tarafından ulusal/uluslararası standartlarda üretilmiş malzeme dışında boru, sac, profil, kablo ve matbaada kullanılan karton, mukavva, kâğıt vb. parçalanmış malzemeler
 28. Yakıtlar