ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

NCAGE Kodu Başvurusunda Kullanılacak Form/Belgeler

NCAGE Kodu Talep Dilekçesi

NCAGE Kodu İstek Formu

NCAGE Kodu Güncelleme Dilekçesi

NCAGE Kodu Kayıp Başvuru Dilekçesi

NATO TİCARİ VE KAMU KURULUŞ (NCAGE) KODU

NATO Kodlandırma Sisteminde NCAGE Kodu, firma/yüklenici bilgilerine ulaşılmasını sağlayan 5 karakterli alfabetik-numerik bir koddur. Kodun ilk karakteri alfabetik olup “T” karakteri ile başlar. Sonraki 3 karakter alfabetik veya numerik, son karakter ise numerikdir.  Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar/ yükleniciler için Türkiye’de NCAGE Kodu, Millî Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kodlandırma Şubesi (Türk Millî Kodlandırma Bürosu-TMKB) tarafından tahsis edilir.

 

TMKB; TSK’ya, NATO ve NATO ülkelerine mal ve hizmet sağlayan, NATO ve NATO ülkelerinin kaynak arşivi, Tesis Güvenlik Belgesi ve TSK ilaç listesine kayıt için başvuracak firmaya/yükleniciye NCAGE Kodu tahsis eder ve bu firma bilgilerinde değişiklik olduğunda güncelleme işlemini yapar. NCAGE kodu tahsis işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 

YABANCI ÜLKE NCAGE KODU TALEBİ

Kodlandırma Sisteminde tespit edilemeyen yabancı ülke menşeili firmalara (NATO Ülkeleri, 2. Seviye Tier-2 Sponsor Ülkeleri,   1. Seviye Tier-1 Sponsor Ülkeleri ve bu ülkeler dışında kalan ülkeler için S kodlu) NCAGE kodu talebinde bulunabilmek için TIKLAYINIZ.

 

ÖRNEK ÜLKE KODLARI 

NATO Kodlandırma Sistemini kullanan bazı ülkeler ve kullandıkları Ülke Kodlarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

     *  Alfabetik veya numerik olabilir.

     #  Alfabetik olmalıdır.

NATO Ülkeleri, 2.Seviye Tier-2  Sponsor Ülkeler, 1.Seviye Sponsor Ülkeler