ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

NSPA Kaynak Arşivi

NSPA (NATO Support and Procurement Agency - NATO Destek Ajansı)

NATO İkmal ve Bakım Ajansı (NAMSA) 1958 yılında kurulmuş olup 2012 yılından itibaren NATO Destek Ajansı (NSPA) adını almıştır.

NSPA’nın amacı:

Üye ülke, silahlı kuvvetlerinin lojistik müşterek ihtiyaçlarının uluslararası rekabet ile maliyet etkin bir şekilde karşılanması,

NSPA’nın müşterilerine ikmal, bakım, tedarik, nakliye mühendislik, harekâtvb. alanlarda konuşlu birlik desteği ve kalite güvence hizmetleri sağlanmak.

NSPA’ya satılacak mal ve hizmetler:

NSPA tarafından üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinin barış ve harekâtta ihtiyaç duyabileceği ofis malzemelerinden, araç ve silah malzemelerine kadar ve harekât alanında yemek ve barınma hizmetlerinden, havaalanı kurulum ve bakımına kadar her türlü hizmet tedarik edilebilmektedir.

NSPA’ya Kaynak Arşivi Kaydı:

NSPA’ya mal ve hizmet sağlayan tüm tedarikçi firmaların yer aldığı sürekli güncellenen veri tabanıdır. NSPA ihalelerine sadece arşivdeki firmalar teklif verebildiğinden NSPA ile iş yapmak isteyen firmalar arşive kayıt olmak zorundadır.

Arşivde kayıtlı firmalar, üretici, yetkili satıcı, toptancı, komisyoncu, danışman, nakliye firması gibi konularla sınıflandırılmaktadır. Askeri kritik malzemeler, yedek parçalar ve bunların onarım hizmetleri sadece gerekli performans ve kalite gereklerine sahip üretici veya yetkili satıcı firmalardan alınmakta, güvenlik gereksinimi olmayan her yerde bulunabilecek basit mal ve hizmetler her türlü tedarikçiden sağlanabilmektedir.

Üreticisi veya satıcısı olduğunuz bir ürün veya sunduğunuz bir hizmetin performans, maliyet ve teslim süresi açısından  NSPA’nın taleplerini karşıladığını veya NSPA ihtiyaçlarına potansiyel bir kaynak olduğunuzu düşünüyorsanız kaynak arşivine kayıt olunabilmektedir.

NSPA kaynak arşivine kayıt olmak için https://eportal.nspa.nato.int/en/organization/procurement/supplier.htm internet adresinden ücretsiz olarak başvuru yapabilirsiniz. Kayıt aşamasında istenen bütün belgeleri NSPA’ya ulaştırmanız gerekmektedir. NSPA firmanızın ev sahibi olduğu ülkedeki uygun otoritelerden gerekirse firmanızın o ülkenin askeri servisleri tarafından başlatılan satın alma faaliyetlerine katılmaya uygun olduğuna dair sertifika almak için gerekli işlemleri başlatabilir. Sertifika işlemi tamamlandıktan sonra firma kaynak arşivine kaydedilmektedir.

NSPA ülkemizin resmi makamlarından firma için kendi ülkesindeki askeri alımlara katılıp katılmama konusunda yasaklama olup olmadığı hususunu araştırarak arşive sadece yasaklama olmayan firmaları alacaktır. Bu değerlendirmeden sonra NSPA üye olup olmadığınızı ve olamadıysanız nedenlerini bildirilmektedir. Üyeliğinizin kabul edilmesinden sonra siteye girip teklif çağrı dokümanlarını görebileceğiniz ve teklif vereceğiniz bir kullanıcı adı ve şifresi gönderilecektir. Böylece Türkiye dahil tüm NSPA ülkelerinin ihtiyaçlarına yönelik ihalelere elektronik ortamda teklif verme şansına sahip olunmaktadır.

NOT:NSPA tarafından teklif vermeniz istenirse belirlenen zaman içerisinde olumlu ya da olumsuz mutlaka cevap vermeniz gerekmektedir. Cevap vermemek daha sonra ülkenin ve firmanın imajını olumsuz olarak yansıyacaktır. Herhangi bir şekilde cevap vermeyen firmalar bir süre sonra teklif listelerinden çıkartılabilmektedirler.

NSPA Tedarikçi Kaydı hakkında bilgi için TIKLAYINIZ.