ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

ATIŞ, TEST VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ (ATDM) KABİLİYETLERİ

ATDM Ekipman Kabiliyetleri

Kritik Parametrelerin Ölçümü ve Kabiliyetler Açıklama
Yön, Konum, Menzil, Dağılım, Doğruluk, Hız ve İvme Mühimmat, roket ve füzenin yön, konum, menzil, dağılım, doğruluk, hız, ivme gibi kritik parametreleri hassas bir şekilde ölçümü.
Test Verisi Toplanması ve Analizi Mobil Komuta Kontrol Sistemi sayesinde tüm test faaliyetleri kontrol edilerek test alanındaki çeşitli izleme ve ölçüm sistemlerinden test verisi toplanması ve analizi.
Gerçek Zamanlı Yörünge Analizi Mühimmat/roket ve füzenin gerçek zamanlı yörüngesinin takip edilmesi.
Uçuş Bilgilerinin Görüntülenmesi ve İşlenmesi Ateşleme, uçuş ve vuruş safhalarına ait uçuş bilgilerinin gerçek zamanlı görüntülenmesi ve görev sonrasında işlenmesi.
Meteoroloji Ölçümü

Yer seviyesi, orta ve yüksek irtifa meteoroloji ölçümün alınması.

Telemetri Bilgisinin Alınması Ateşleme, orta ve vuruş noktalarında gerçek zamanlı telemetri bilgisinin görüntülenmesi.
3 Boyutlu Analiz Optik takip sistemleri ile 3 boyutlu analiz yapılması.
Vuruş Noktasının Belirlenmesi Vuruş noktasının yüksek hassasiyetle ölçülmesi.
Uçuşun Sonlandırılması

Uçuş sonlandırma sistemi ile uçuşun sonlandırılması.

Sistemlerin Deniz Platformlarında Kullanımı

Sistemlerin deniz platformlarında kullanılabilmesi sayesinde uzun menzilli atışlı testlerde veri toplama ve değerlendirme faaliyetinin daha hassas gerçekleştirebilmesi.

 

ATDM Ekipmanları