ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

NATO Standardizasyon Faaliyetleri

1.  Teknik konulardaki Standardizasyon Anlaşması (STANAG), Müttefik Yayın (AP), Standardizasyon Tavsiyesi (STANREC) ve NATO standardizasyon dokümanı hakkında MSB kadro ve kuruluşunda yer alan kurumlar, savunma sanayi kurum/kuruluşlar/firmalar ile koordine kurularak MSB görüşü oluşturulmakta, Dışişleri Bakanlığına ve NATO’ya görüşlerin bildirilmesi için Genelkurmay Başkanlığına gönderilmektedir.

2.  Kamu ve savunma sanayi kurum/kuruluşları, firmalar ve üniversiteler tarafından talep edilen STANAG/AP ve STANREC'ler NATO Tasnif Dışı sınıflandırmalı veya gizlilik derecesi bulunmaması halinde verilmektedir. NATO Hizmete Özel ve üzeri gizlilik dereceli STANAG/AP ve STANREC’lerin bulunmaması durumunda Gnkur.Bşk.lığı/Dışişleri Bakanlığından  talep edilmektedir.

3.  Savunma sanayi kurum/kuruluş ve firmalarının NATO Hizmete Özel ve üzeri gizlilik dereceli yayın talepleri, NATO Gizli gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi bulunması, ulaşacak personelin MİLLİ/NATO Gizli gizlilik dereceli Kişi Güvenlik Belgesine haiz olması, millî ve NATO güvenlik kuralları ve usulleri ile fikri mülkiyet haklarına uyulması şartı ile verilmektedir.

4.  Tüm STANAG/AP ve STANREC’lerin listesine nso.nato.int internet adresinde “Standards” linki “Current Standards” kısmından  ulaşılabilmekte, halkın kullanımına açılan, non-classified sınıflandırmalı (gizlilik derecesiz) STANAG/AP ve STANREC’ler ise aynı link üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

5.  NATO’nun çalışma gruplarına katılım sağlayan kişilere, nso.nato.int internet adresinde “request access” kısmında yer alan formun doldurulması ve mil.tr, gov.tr gibi uzantılı bir eposta adresinin bildirilmesi ve NATO tarafından uygun bulunması halinde NATO Tasnif Dışı sınıflandırmasına kadar STANAG/AP veya STANREC’lere erişim sağlanabilmesi için kullanıcı adı ve şifre verilmektedir.

6.  NATO Tasnif Dışı sınıflandırmasına kadar olan ABD askeri standartlarına (MIL v.b.)  www.assistdocs.com internet adresinden erişim sağlanabilmektedir.

7.  Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Genel Müdürlüğünce kamu ve savunma sanayi kurum/kuruluşları ve firmalar tarafından talep edilen mevzuat hükümlerince verilmesi uygun bulunan sadece STANAG/AP ve STANREC’ler temin edilebilmektedir. Bu taleplerin dışında kalan tüm Türk ve/veya Yabancı Standart ihtiyaçları, standart sağlayıcı birimler vasıtası ile TSE (tse.org.tr), IHS (global.ihs.com) vb. sitelerden satın alınabilmektedir.