ANA SAYFA BAKAN KURUMSAL BİRİMLER BASIN FAALİYETİ HİZMETLER SİTE HARİTASI
Bakanlık Geri

Hulusi AKAR

Bakan

1952’de Kayseri’de doğan Hulusi AKAR, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamayı müteakip 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan ve 1982’de Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kırk dokuz yıl üniforma giydiği askerlik hayatında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO’nun çeşitli kademelerinde komutanlık ve karargâh subaylığı görevleri ile Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı (1997-1998), Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı (1998-2000), Kara Harp Okulu Komutanlığı (2002-2005), Kara Harp Akademisi Komutanlığı (2005-2007), Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı (2007-2009) ve 3'üncü HRF Kolordu Komutanlığı (2009-2011) görevlerinde bulunmuştur. ...

Devamı

MSB | Millî Savunma Bakanlığı

SAVUNMA SANAYİİ GÜVENLİĞİ KİŞİ GÜVENLİK BELGESİ İŞLEMLERİ - İŞ AKIŞ ŞEMASI

 

 

Şahıs şirketi statüsünde olan kuruluşların hissedarlarının tamamı, anonim şirket statüsünde olan kuruluşların ise ortaklarından, gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesine yönetim kurulu kararı ile izin verilen hissedarlar ile bu şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcıları, güvenlik koordinatörü ile gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesi muhtemel personeli için MSB Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığından Kişi Güvenlik Belgesi talebinde bulunulur.

 

Sık Karşılaşılan Aksaklıklara Yönelik Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

• Evrakların tamamından sadece birer suret gönderilmesi yeterlidir.

Savunma Sanayi Güvenlik Yönergesinde belirtildiği üzere, gizlilik dereceli bilgi, belge, malzeme veya projeye nüfuz etmeyecek personel (5188 sayılı Kanun kapsamında görevlendirilen Güvenlik Görevlisi, Bahçıvan, Temizlik Görevlisi, Kat Görevlisi, Yemekhane Görevlisi, Şoför, Stajyer, Bekçi, Sağlık Görevlisi, Muhasebe Personeli vs.) için KGB talep edilmeyecektir.

• Yabancı uyruklu personel (T.C. Uyruklu olmayan) için klerans talebi uyruğu olduğu ülkesinden temin edilerek Makama ibraz edilecektir.

• KGB talep edilen personelin firmadaki görev, unvan ve ortaklık yapısı talep yazısında iletilen listede mutlaka belirtilecektir.

• Resimler Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması formuna uygun olarak yapıştırılıp kaşelenerek gönderilecektir.

• Tesis Güvenlik Belgesi başvurusu ile eş zamanlı olacak şekilde Kişi Güvenlik Belgesi başvurusu yapılmalıdır.